Ocena brak

Streptococcus agalactiae

Autor /Irmina674 Dodano /27.08.2013

Streptococcus agalactiae jest paciorkowcem P-hemolizującym z grupy B.

a)    Jest składnikiem flory fizjologicznej jamy ustnej, nosogardzieli przewodu pokarmowego i pochwy, jest podstawowym czynnikiem etiologicznym zakażeń w okresie noworodkowym, a jego nosicielstwo w pochwie zdrowych kobiet sięga 50-75%. Zajmują druga pozycje po koagulazo(-) gronkowcach w etiologii bakteriemii i posocznicy noworodkowej.

Zakażenia charakteryzują się poważnym przebiegiem klinicznym i wysoka śmiertelnością. Najczęstszym sposobem zakażenia noworodka jest zakażenie podczas porodu, lub zakażenie drogą wstępującą na wskutek pęknięcia pęcherza płodowego. Zakażenie manifestuje się zespołem ostrej niewydolności oddechowej w wyniku zapalenia płuc oraz posocznicy.

b)    Głównym czynnikiem zjadliwości jest otoczka wielocukrowa, inne czynniki to hemolizyny i neuroaminidaza. Antygeny otoczkowe paciorkowca z grupy B są obecne we wszystkich płynach ustrojowych.

c)    Profilaktycznie przed porodem podaje się ciężarnej ampicyliny dożylnie, później doustnie, w razie uczulenia erytromycyna. Przenoszenie odbywa się głownie przez zaniedbany personel szpitalny. Jako zakażenie poporodowe u kobiet może wywoływać zakażenia macicy. Zapalenie płuc, ropniaki, ZUM występują rzadziej. Lekami z wyboru są penicyliny (u noworodków), które w zapaleniu opon należy dołączyć do antybiotyków o szerszym spectrum.

Podobne prace

Do góry