Ocena brak

Stokrotka pospolita wielkokwiatowa

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Bardzo często uprawianą stokrotką jest Bellis perennis grandiflora o dużych kwiatach w kolorze białym i różowym, która wcześnie kwitnie. Sztucznie wyhodowana stokrotka kwitnie bujniej niż stokrotka dzika, która przez wielu ogrodników traktowana jest za chwast, który szpeci zielone trawniki. Stokrotki pospolite można traktować jako kwiaty jednoroczne i każdego roku wysiewać nowe rośliny. Kwitną od marca do listopada, najobficiej na wiosnę, najsłabiej w cecie. Jednak najładniejsze kwiaty roślina ta ma w drugim roku uprawy. Stokrotki pozostawione w ziemi dłużej niż dwa lata degenerują się i nie wyglądają zbyt estetycznie. Stokrotka pospolita ma generalnie dwie podstawowe odmiany - języczkową (Bellis perennis ligulosa) i rurkową (Bellis perennis fistulosa).

Warto wiedzieć

Stokrotki najlepiej wysadzać do gruntu w kwietniu lub wrześniu. Jeśli robimy to na wiosnę, nie powinniśmy zapomnieć o zahartowaniu roślin. 

Najlepiej rosną na podłożu żyznym, wilgotnym. Nie lubią nadmiaru wilgoci. 

Szlachetne odmiany powinniśmy rozmnażać z nasion, które kupimy w sklepach. Samosiejki nie zachowują zwykle cech rośliny macierzystej i przypominają stokrotki dzikie.

Podobne prace

Do góry