Ocena brak

Stokrotka pospolita

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Trwała, niska roślina rozetkowa, do 15 cm wysokości. Łodyga prosto wzniesiona, bezlistna, obła, z jednym jedynym koszyczkiem kwiatowym. Wszystkie liście odziomkowe, jednonerwowe, jajowate, z szerokim oskrzydlonym ogonkiem, grubo ząbkowane i luźno owłosione. Koszyczek jest kwiatem pozornym, podobnym do kwiatu; składa się z bardzo licznych małych kwiatów pojedynczych. U podstawy koszyczka wyrastają w jednym rzędzie zielone, języczkowate łuski okrywy naśladujące kielich.

Zewnętrzny szereg w kwiatostanie tworzą liczne białe, spodem w różnym stopniu purpurowo zabarwione, częściowo pokrywające się, brzeżne kwiaty języczkowe. Przechodzą one w krótką rurkę, siedzącą na dolnej zalążni i nie mają pręcików. Centralna część koszyczka składa się z licznych żółtych, pięciodziałkowych, obu-płciowych kwiatów rurkowatych, zebranych w tarczowaty utwór. Wewnątrz zawierają one 5 pręcików, złączonych w rurkę, a u nasady -dolną zalążnię bez narządów lotnych. Zaląż-nię tworzą małe owoce.

Siedlisko: Na łąkach i w parkach - często, na skutek rozmnażania wegetatywnego - również w skupieniach. Niekiedy aż do piętra alpejskiego.

Rozmieszczenie: Wszędzie w Europie środkowej i w zachodniej części Europy Południowej, tam jednak w górach i na wybrzeżu.  

Okres kwitnienia: Od marca do listopada.

Zastosowanie: Młode liście można przyrządzać na różne sposoby. Służą one zarówno na surowo jako sałata, jak i gotowane - jako jarzyna - i uważane są za bardzo zdrowe. Marynowane pączki kwiatowe dostarczają przyprawy.

Uwagi ogólne: Od gatunku dzikiego pochodzą formy ogrodowe z większymi, bardziej czerwonymi koszyczkami. Gatunek ten zadomowił się obecnie w strefach umiarkowanych Ameryki. 

Podobne prace

Do góry