Ocena brak

Starzec popielny

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Starzec popielny jest zwykle traktowany jako roślina roczna. Pochodzi ze śródziemnomorskiej części Europy, gdzie występuje w formie krzewu. W ogrodzie może przetrwać łagodniejsze zimy. Jeśli przytniemy go na wiosnę, do połowy lata odrośnie, tworząc imponujący pióropusz srebrzystych liści. Wciąż sprzedawany jako Cineraria lub Senecio bicolor cineraria, starzec popielny jest jedną z najpopularniejszych roślin liściastych sadzonych w donicach. Jego piękne szare liście (odcień szarości zależy od wybranej odmiany) tworzą efektowne tło dla jaskrawych barw pospolitych roślin rabatowych, ale najlepiej prezentują się w połączeniu z bielą i delikatnymi pastelami. Starzec jest odporny na deszcze. W lecie wydaje żółte kwiaty w kształcie stokrotek. Ponieważ odwracają one uwagę od listowia, najlepiej je usunąć. Radzimy poszukać niskiej (do 20 cm), nie wydającej kwiatów odmiany o delikatnie powcinanych liściach - S.m.'Silver Dust', która jest najlepsza do sadzenia na obrzeżach. 'White Diamond' i 'Hoar Frost' nadają się do bardzo dużych pojemników oraz na środek dużych rabat.

Zimą starzec popielny może przetrwać na dworze w temperaturach spadających do 0°. Roślinę tę łatwo otrzymamy z nasion, które należy wysiać wczesną wiosną (w okresie między lutym a marcem) w temperaturze 18-24°C.

Uprawiamy w pełnym słońcu. Im lepsze światło, tym ładniejsze liście.

Rośliny rosnące w pojemnikach potrzebują mnóstwo wody, szczególnie, jeśli przez większość dnia znajdują się w pełnym słońcu. Podlewamy obficie, gdy tylko wyschnie powierzchnia podłoża. Zimującym okazom podajemy tylko tyle wody, by zapobiec zwiędnięciu liści.

Ta śródziemnomorska roślina o srebrnych liściach nie wymaga zwiększonej wilgotności. Podlewając z góry okazy doniczkowe, należy zachować ostrożność, bo wilgoć, gromadząc się nad ziemią między łodygami i liśćmi, powoduje obumieranie i gnicie rośliny. Niezwłocznie usuwamy jej martwe części.

Jeśli co roku uprawiamy starca w świeżej ziemi, nawożenie nie jest konieczne. Jeśli hodujemy go pośród innych roślin rabatowych, podawany im nawóz nie powinien zaszkodzić starcowi.

Starzec uprawiany jako roślina jednoroczna jest pod koniec sezonu wyrzucany i nie wymaga przesadzania. Rośliny, które przeżyły zimę, należy wiosną przesadzić do ziemi gliniastej.

W lecie możemy pobrać sadzonki odmian starca. Otrzymane z nich rośliny zwykle są znacznie lepszej jakości niż wyhodowane z nasion na wiosnę.

GDY ZAUWAŻYSZ

Pielęgnacja Większość problemów związanych z tą rośliną to efekt niewłaściwej pielęgnacji. Zbyt mokra ziemia może sprzyjać rozwojowi szarej pleśni. Usuwamy martwe części, korygujemy błędy w uprawie i stosujemy odpowiedni fungicyd.

Do góry