Ocena brak

Starzec Fuchsa

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, 60—150 cm wysokości. Liście lancetowate, delikatnie piłkowane, nagie lub prawie nagie, średnie i górne - nie rozszerzone u nasady, z reguły 5 razy tak długie, jak szerokie. Żółte koszyczki kwiatowe zebrane w baldacho-watą wiechę, każdy z 5-15 kwiatami rurkowatymi i 5 ję-zyczkowatymi.

U podobnego starca gajowego (Senecio nemorensis) średnie i górne liście łodygowe, siedzące szeroką nasadą, są przeciętnie 3 razy tak długie, jak szerokie, pod spodem owłosione; koszyczki kwiatowe z 15-20 kwiatami rurkowatymi i 5-8 kwiatami języczkowatymi.

Siedlisko: Cieniste, wilgotne górskie lasy mieszane, zręby, polanki; do 2000 m n.p.m.  

Rozmieszczenie: Głównie Europa Środkowa i północna część Europy Południowej; w Polsce w Sudetach i Karpatach bardzo pospolity, na niżu rzadki, poza tym: Śląsk, Wyżyna Małopolska, Nizina Sandomierska, Wyżyna Lubelska.

Okres kwitnienia: Od lipca do września.

Substancje zawarte w roślinie: Alkaloidy, se-necyna, senecionina, jakobina, rutyna, wit. C.

Zastosowanie i działanie: Środek tamujący krew, przede wszystkim przy krwawieniach macicznych (zbyt silna menstruacja, krwawienia okresu przekwitania, krwawienia mięśniaka; także przy bolesnej menstruacji lub jej braku; zawsze należy skonsultować się z ginekologiem).

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Se-necionis): 1 LH jako zimny wyciąg. WLH: Senecio jacobaea i Senecio aureus (starzec złoty), (preparaty świeżych roślin z kwiatami); spagyrik.

Z powodu alkaloidów, nie uważanych już dziś za nieszkodliwe, obecnie ostrzega się przed ich stałym zażywaniem.

Termin zbioru: Od lipca do września.

Podobne prace

Do góry