Ocena brak

Starzec cyneraria

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ta popularna roślina ożywi zimą swymi kolorami mieszkanie, choć kwitnie cały czas, od grudnia do czerwca. Najczęściej występujące w sprzedaży odmiany to wyhodowane mieszańce, wywodzące się z kilku gatunków, pochodzących z Wysp Kanaryjskich (głównie starzec cyneraria). Pierwsze nasiona zostały sprowadzone do Anglii około 200 lat temu. Hoduje się kilka odmian tych roślin, w związku z czym ich wysokość może wahać się od 15 do 45 cm. Można też hodować je z nasion. Od posiania do zakwitnięcia zwykle upływa sześć miesięcy.

Choć jest to bylina, traktuje się ją jak roślinę dwuletnią, którą wyrzuca się po tym okresie. Gdy zapewnimy jej właściwe warunki, kwitnie przez prawie sześć tygodni. Zaokrąglone liście starca są duże, w porównaniu z resztą rośliny. Często osiągają długość 10-12 cm i są dobrym tłem dla kolorowych pąków w kształcie stokrotek. Kolory kwiatów to: różowy, czerwony, fioletowy, niebieski lub łososiowy. Bywają także łączone z kolorem białym, przez co zyskują zróżnicowane wzory.

Nasiona cynerarii potrzebują 21°C, by zakiełkować. Roślinę należy hodować w temperaturze nie wyższej niż 20°C, przyjmując, że idealna wynosi 10-15°C. Można trzymać ją przy otwartym oknie, jeśli temperatura jest wysoka i nie ma przeciągów. Młode rośliny wolą niższe temperatury i moga stać latem na balkonie. Gdy kwitną, wymagają przynajmniej 4°C w nocy.

Musimy zapewnić światło nasionom, żeby mogły zakiełkować. Powinny być przykryte cienką warstwą piasku. Dorosłe rośliny potrzebują dobrego, lecz nie bezpośredniego oświetlenia.

Dojrzałe okazy mają rozwinięte korzenie i muszą być starannie podlewane letnią wodą. Przed każdym następnym podlaniem należy odczekać, aż ziemia wyschnie.

Roślina potrzebuje wilgoci, ale nie należy jej spryskiwać wodą. Postawmy doniczkę na granulkach absorpcyjnych, upewniając się, że doniczka nie jest zanurzona w wodzie.

Cynerarie, które są hodowane z nasion, nie potrzebują odżywiania. Wystarczająco dużo składników znajduje się w ziemi.

Rośliny nie przesadzamy, gdyż zwykle wyrzuca się ją po przekwitnięciu. Nasiona sadzone na wiosnę kwitną w zimie, a posadzone w zimie - na wiosnę i wczesnym latem. Kiełkowanie bywa powolne i trwa około 14-21 dni. Używajmy ziemi o dobrym drenażu na bazie gliny.

Rośliny kwitnące zimą mogą cierpieć na grzybicę, jeśli są za obficie podlewane. Gdy się o nie boimy, w ogóle nie podlewajmy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Lepka rosa i dużo insektów na mięsiatych końcówkach liści wskazuje na atak mszyc. Insektycydy mogą zniszczyć pąki, dlatego lepiej jest użyć pałeczek owadobójczych.

Do góry