Ocena brak

Starzec

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ta wielobarwna odmiana wiecznie zielonego starca pochodzi z Kenii. Na jej płożacych lub pnących łodygach, wiotkich w początkowej fazie rozwoju, z czasem zdrewniałych, wyrastają mięsiste, trójkątne, ostro zakończone liście. Ta odmiana kwitnie w zimie, gdy między liśćmi pojawiają się blade, kremowożółte kwiaty podobne do stokrotek. Ich delikatna uroda dobrze prezentuje się na tle lśniącej zieleni liści, z żółtymi obrzeżeniami. Tę toleracyjną roślinę można uprawiać w domu, gdzie suche powietrze centralnego ogrzewania, mogłoby zaszkodzić mniej wytrzymałym gatunkom. Zapewnienie roślinie niższych temperatur jesienią i zimą dobrze wpływa na jej kwitnienie.

Minimalna zimowa temperatura dla tej odmiany to 7°C, choć lepsza jest około lO°C. W lecie starajmy się zapewnić chłodniejsze warunki, w przedziale temperatur od 16 do 20°C.

Roślina toleruje bezpośrednie światło słoneczne, ale trzeba ją przesunąć z bardzo nasłonecznionego miejsca, jeśli temperatura nazbyt się podnosi.

Zimą ogrcaniczamy ilość wody. Dostarczamy jej wtedy tylko tyle, żeby zapobiec więdnięciu liści. Przez pozostałą część roku roślinę podlewamy obficie i pozwalamy powierzchni kompostu przeschnąć przed kolejnym jej nawadnianiem.

Ze względu na swoje mięsiste liście, starzec nie ma wymagań co do poziomu wilgotności i dobrze się czuje w suchym powietrzu.

Regularnie przesadzany starzec nie potrzebuje dodatkowego dożywiania, gdyż świeży kompost zapewnia mu wszystkie potrzebne składniki mineralne.

S.macroglossus 'Variegatum' przesadzamy przez cały okres wzrostu, do łatwo przepuszczalnej mieszanki kompostowej lub ziemi przeznaczonej dla kaktusów.

Dla lepszego wyeksponowania walorów dekoracyjnych rośliny, zestawiamy ją razem z innymi sukulentami oraz kaktusami.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerwce Roślina jest podatna na atak wełnowców i wełnowców korzeniowych. Tych pierwszych pozbywamy się wacikiem nasączonym denaturatem. Szkodniki korzeniowe zwalczamy insektycydem systemicznym podanym wprost do kompostu dobrze podlanej roślinie. 

Zbyt wysoka wilgotność lub niskie temperatury zimą mogą powodować gnicie korzeni.

Do góry