Ocena brak

Stany Zjednoczone Ameryki - Warunki naturalne

Autor /Cezar444 Dodano /30.09.2011

Zróżnicowana rzeźba powierzchni, charakterystyczny południkowy układ krain fizyczno-geograficznych. Na zachodzie młody system górski - Kordyliery, obejmujący liczne pasma górskie: Góry Nadbrzeżne, Góry Kaskadowe (wulkan Rainier, 4392 m), Sierra Nevada (Whitney, 4418 m), Góry Skaliste (Elbert, 4399 m); w północnej części Kordylierów góry Alaska (McKinley, 6194 m - najwyższy szczyt Ameryki Północnej); łańcuchy górskie rozdzielone tektonicznymi kotlinami, największe:

Wyżyna Kolumbii, Wielka Kotlina (Dolina Śmierci, 86 m poniżej poziomu morza - najniższy punkt kraju), Wyżyna Kolorado oraz Dolina Kalifornijska (najbardziej aktywna strefa sejsmiczna kraju); we wschodniej części Stanów Zjednoczonych stary, silnie zdenudowany obszar wyżynno-górski Appalachów (Mitchell, 2037 m), pocięty szerokimi dolinami i zapadliskami; w środkowej części, między Kordylierami i Appalachami wyżynny region Wielkich Równin (wyokość 500-1500 m) oraz Niziny Wewnętrzne, pokryte w północnej części osadami polodowcowymi, w południowej - aluwialnymi. Na granicy z Kanadą znajduje się największy śródlądowy obszar wodny na Ziemi - Wielkie Jeziora, tektoniczno-polodowcowe: Górne, Michigan, Huron, Erie, Ontario; nad Oceanem Atlantyckim rozległa Nizina Atlantycka, przechodząca na południu (u nasady półwyspu Floryda) w Nizinę Zatokową; na Hawajach, na wyspie Hawaii, wielkie masywy wulkaniczne: Mauna Kea (4205 m) i Mauna Loa (4169 m); wybrzeże zachodnie górzyste, wschodnie piaszczyste z licznymi estuariami (Hudson, Delaware, Savannah), południowe wyrównane (mierzeje, laguny), w delcie Missisipi i na Florydzie zabagnione.

Długość linii brzegowej wynosi ok. 20 tys. km. Stany Zjednoczone leżą w strefach klimatów zwrotnikowych (krańce południowe i południowo-wschodnie oraz Hawaje), podzwrotnikowych (część środkowa), umiarkowanych (część północna) i okołobiegunowych (północna Alaska). Są tam duże zróżnicowanie temperatury i opadów spowodowane orografią pasm górskich i wpływem prądów morskich (Kalifornijski, Zatokowy). Na wybrzeżach jest klimat morski, a wewnątrz kontynentalny. Średnia temperatura: w styczniu od -20°C na północy do 20°C na południu, a w lipcu odpowiednio 18-29°C; najniższa temperatura (poniżej -40°C) na Alasce, najwyższa (ponad 50°C) w Dolinie Śmierci. Średnia roczna suma opadów od 400-600 mm na północy, 600-800 mm na Nizinie Zatokowej do 1400 mm na półwyspie Floryda. Najniższe opady w wewnętrznej strefie Kordylierów (ok. 50 mm na pustyni Mojave). Przewaga opadów w półroczu letnim.

W części południowo-wschodniej występują silne huragany i tornada. Gęsta sieć rzeczna; rzeki środkowej i wschodniej części USA, Missisipi z Missouri, Ohio, Tennessee, Arkansas, Red oraz Rio Grande (graniczna z Meksykiem), Świętego Wawrzyńca (odwadnia Wielkie Jeziora) oraz rzeki wypływające z Appalachów należą do zlewiska Oceanu Atlantyckiego. Rzeki w zachodniej części - Kolumbia, Kolorado (przecina w głębokich kanionach Wyżynę Kolorado), Sacramento należą do zlewiska Oceanu Spokojnego; w śródgórskich kotlinach Kordylierów (zwł. Wielka Kotlina) obszary bezodpływowe; na północy poza Wielkimi Jeziorami liczne jeziora polodowcowe (zwł. w stanach: Minnesota, Wisconsin), w kotlinach Kordylierów zasolone, największe Wielkie Jez. Słone; w dorzeczu Missisipi, Kolumbii i Kolorado kilkaset zbiorników retencyjnych (wykorzystane gł. do nawadniania); Wielkie Jeziora wraz z Rzeką Świętego Wawrzyńca (Świętego Wawrzyńca, Droga Wodna) oraz Missisipi (połączona kanałem z jeziorem Michigan) stanowią wielkie szlaki komunikacyjne.

Naturalne zbiorowiska roślinne zostały w większości przekształcone w użytki rolne; lasy (29,2% powierzchni) modrzewiowo-świerkowe na południu Alaski, mieszane z klonem cukrowym, bukiem amerykańskim w krainie Wielkich Jezior, liściaste (dębowe, dębowo-hikorowe) na południowym wschodzie, wiecznie zielone z zaroślami palmowymi na Florydzie i Hawajach; w Kalifornii lasy iglaste (daglezje, żywotniki) i twardolistne z sekwoją (wysokość ponad 100 m) oraz makia; roślinność stepowa (prerie) na Wielkich Równinach, półpustynna (suche stepy piołunowe) w kotlinach Kordylierów; w górach piętra roślinne; na północy Alaski tundra; ok. 50 parków narodowych, największe: Yellowstone, Everglades, Yosemite, Great Smoky Mountains, Park Narodowy Wielkiego Kanionu, Park Narodowy Sekwoi, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Przewaga gleb żyznych; na północnym wschodzie brunatne i płowe, w środkowej części (Wielkie Równiny, Niziny Wewnętrzne) czarnoziemy i kasztanowe; na południu żółtoziemy i czerwonoziemy; w Kordylierach gleby słabo wykształcone: górskie i półpustynne.

Podobne prace

Do góry