Ocena brak

ST. NAZAIRE - rajd komandosów 1942 r.

Autor /tomciopaluch Dodano /01.03.2011

Rajd komandosów brytyjskich na niemiecką bazę morską w St. Na-zaire na wybrzeżu francuskim u uj­ścia Loary miał na celu zniszczenie suchego doku, przeznaczonego do re­montowania największych okrętów Kriegsmarine. Ataku dokonał stary niszczyciel Campbeltown (przejęty amerykański *Buchanan) z ładun­kiem 24 bomb głębinowych z zapal­nikami czasowymi oraz 16 moto­rówek i 611 komandosów zaokręto­wanych na pokładach kanonierki MGB-34 i kutra torpedowego MTB-74. 28 marca 1942 r. zespół eskortowany przez 2 niszczyciele wy­ruszył z brytyjskiego portu Plymouth.

O godz. 0.30 okręty dotarły do ujścia Loary; Campbeltown, motorówki oraz kuter torpedowy, podając fałszy­we sygnały rozpoznawcze, weszły do ujścia rzeki i minęły stanowiska naj­cięższej artylerii. Mistyfikacja zosta­ła odkryta dopiero po kilkunastu mi­nutach i wtedy brytyjskie jednostki znalazły się w ogniu działek i karabi­nów maszynowych. O godz. 1.34 ni­szczyciel staranował bramę doku. W tym czasie komandosi, którzy przedostali się na nabrzeża z moto­rówek i z pokładu niszczyciela, zało­żyli ładunki wybuchowe i zniszczyli wiele urządzeń doku.

Następnie część komandosów przedostała się na po­kład kanonierki, a pozostali przebili się poza miasto, gdzie dołączyli do oddziału partyzanckiego. Wybuch bomb głębinowych w kadłubie Campheltowna nastąpił o godz. 10.00; wrota doku zostały znacznie uszkodzone, a ponadto zginęło kilkunastu oficerów niemieckich lustrują­cych zniszczenia dokonane w nocy przez komandosów.

W czasie akcji zginęło 144 komandosów, a 200 do­stało się do niewoli.

Podobne prace

Do góry