Ocena brak
SS - (Schutzstaffeln - Sztafety Ochronne NSDAP)
Sztafety Ochronne NSDAP zostały utworzone w 1923 r. pod nazwą Stabswache (ochrona sztabu) jako oddziały straży partyjnej. Rozwiązane po nieudanym puczu w Monachium 9 listopada 1923 r., odrodziły się wraz z podjęciem działalności przez NSDAP w 1925 r. pod nazwą SS, początkowo podporządkowane SA. Od 1929 r. pod kierownictwem Heinricha * Himmlera zaczęły się rozwijać szybko: liczba członków wzrosła z 280 w 1929 r. do ok. 52 tys. w grudniu 1932 r. i 209 tys. w końcu 1933 r. W nagrodę za decydujący udział w zdławieniu 30 czerwca 1934 r. wewnętrznej opozycji w NSDAP (tzw. puczu Róhma - przywódcy SA) uzyskały 20 lipca 1934 r. status samodzielnej jednostki partii narodowosocjali-stycznej. Na czele SS stał Reichs-fuhrer SS (Heinrich Himmler), kierujący organizacją za pomocą urzędów, których w 1939 r. było 12, w tym Osobisty Sztab Reichsfuhre-ra SS. Organizacja miała własny system prawny.
Macierzystą formacją stanowiła Allgemeine SS - Ogólna (powszechna) SS, zorganizowana według zasady terytorialnej: nad-okręgi (Oberabschnitte), okręgi (Abschnitte) i obwody (Bezirke); każdy członek SS należał do organizacji w miejscu zamieszkania, gdzie podlegał przeszkoleniu fizycznemu, wojskowemu i światopoglądowemu. Rozpoczęto także tworzenie skoszarowanych jednostek: Standar-ten (pułków), Sturmbanne (batalionów) i Stiinne (kompanii) podległych okręgom. W Allgemeine SSwprowadzono stopnie służbowe,wzorowane na stopniach Freikorp-sów, nie będące jednak odpowiednikami stopni wojskowych (stały sięnimi w *Waffen SS):
SS Mann
SS Sturmann
SS Rottenfuhrer
SS Unterscharfuhrer
SS Scharfuhrer
SS Oberscharfuhrer
SS Hauptscharfuhrer
SS Untersturmfuhrer
SS Obersturmfuhrer
SS Hauptsturmfuhrer
SS Sturmbanntuhrer
SS Obersturmbannfuhrer
SS Standartenfuhrer
SS Oberfuhrer
SS Brigadefuhrer
SS Gruppenfuhrcr
SS Obergruppenfuhrcr
Stosowano przyznawanie stopni SS funkcjonariuszom partyjnym i państwowym, mimo że nie pełnili żadnych funkcji w SS, np. stopień Obcrgruppenfiihrera mieli m.in. Martin *Bormann, Arthur *Seyss-lnquart, Joachim von *Rib-bentrop. W 1936 r. utworzono zmilitaryzowane jednostki dyspozycyjne SS-Verfugungstruppen, z których w 1940 r. powstały *Waffen SS oraz oddziały stanowiące załogi obozów koncentracyjnych (SS-Totenkopf-verbande). Rozwojowi organizacyjnemu towarzyszyło rozszerzaniewpływów politycznych, co wyrażało się w obejmowaniu kluczowych stanowisk w policji i służbach bezpieczeństwa oraz kolejnych ważnych stanowisk państwowych przez Heinricha * Himmlera i Rein-harda *Heydricha, a w 1936 r. w scentralizowaniu całej policji niemieckiej i powołaniu Reichsfiihrera SS H. Himmlera na stanowisko Szefa Policji Niemieckiej.
W związku z połączeniem policji i SS pod jednym kierownictwem wprowadzono stosowanie podwójnych stopni, np. przy stopniach generalskich: SS Brigadefuhrer und Generalmajor der Polizei, SS Gruppenfuhrer und Ge-neralleutnant der Polizei, SS Ober-gruppenfuhrer und General der Polizei (stopień ten miał w czasie powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. Erich von dem Bach Zelew-ski), SS Oberstgruppenfiihrer und Generaloberst der Polizei. Następował również wzrost znaczenia gospodarczego SS: utworzony Główny Urząd Gospodarczo-Administracyjny SS zarządzał coraz większą liczbą przedsiębiorstw przemysłowych i budowlanych, zaś sprawując od 1942 r. równocześnie nadzór nad obozami koncentracyjnymi był dysponentem ogromnej niewolniczej siły roboczej (z tego powodu Himmler uważał, że dopóki więźniowie zachowują siłę, można ich wykorzystać do pracy; liczba więźniów obozów koncentracyjnych wzrosła z 29 tys. w 1939 r. do ok. 700 tys. w 1945 r.). Do końca wojny SS stały się najpotężniejszą organizacją w totalitarnym państwie, dysponującą dużą siłą wojskową, kontrolującą cały aparat bezpieczeństwa oraz (przez członków zajmujących wysokie urzędy) administrację państwa.
W latach 1941-43 w łonie kierownictwa SS powstały plany stworzenia własnego imperium; przewidywano wyniszczenie ludności wschodniej Europy. W czasie wojny SS prowadziły masową eksterminację podbitych narodów i ludności żydowskiej, oddziały wojskowe dokonywały masowych mordów na jeńcach wojennych i ludności cywilnej. Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w ^Norymberdze uznał SS za organizację przestępczą.