Ocena brak

Środki toksyczne - SPOSOBY ODKAŻANIA ZATRUTYCH TERENÓW

Autor /Klemens Dodano /21.09.2011

Przed środkami trudno lotnymi, występującymi w postaci kropli gęstej cieczy ochronić może specjalna odzież ochronna i maska przeciwgazowa. Natomiast przed lotnymi środkami toksycznymi (gazami) wystarczająco chroni sama maska przeciwgazowa.

Wraz z maską przeciwgazową powinno przenosić się Indywidualny Pakiet Przeciwchemiczny (IPP) - niewielkie, owalne pudełeczko z tworzywa sztucznego. Służy on do częściowych zabiegów sanitarnych, czyli odkażania ciała. Ważne jest wykonanie takich zabiegów jak najszybciej po skażeniu, ponieważ dłuższa obecność kropli środków toksycznych na skórze spowoduje jej uszkodzenie, wchłonięcie do organizmu i porażenie wewnętrzne, a także owrzodzenia i trudno gojące się rany, które w przypadku umiejscowienia w okolicy oczu mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku. Niezależnie od odkażania IPP wskazane jest wykonanie pełnych zabiegów sanitarnych polegających na dokładnym wymyciu całego ciała pod prysznicem, z użyciem gorącej wody i mydła. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na usunięcie brudu zza paznokci, przemycie jamy ustnej, nosa i uszu, oraz dokładne wymycie owłosionych części ciała. Odkażaniem powinno się objąć także odzież, oporządzenie i sprzęt. Istnieją trzy sposoby odkażania:

Chemiczny, polegający na niszczeniu środków toksycznych roztworami odkażalników, czyli substancji, które wchodząc w reakcje chemiczne ze środkami toksycznymi powodują powstanie nowych, nieszkodliwych związków chemicznych. Odkażalnikami są m.in. chloroamina B, dwuchloroamina, podchloryn wapniowy, wapno chlorowane, soda kaustyczna. Do neutralizacji skażeń iperytowych można wykorzystać nawozy azotowe oraz barwniki do tkanin i inne substancje zawierające chlor, natomiast do neutralizacji środków typu sarin należy wykorzystywać popioły, żużle i inne substancje zasadowe.

Fizykochemiczny, polegający na usuwaniu substancji toksycznych przez ogrzewanie, wietrzenie lub zmywanie wodą czy alkoholem. Co ważne, takie zabiegi nie niszczą środka trującego, dlatego materiały pozostałe po odkażaniu (np. węgiel) należy spalić lub zakopać w ziemi.

Mechaniczny, w którym zdejmuje się warstwę skażoną (np. ziemi) lub nakłada na skażoną powierzchnię izolator (np. przykrywa ziemią, darnią).

Zabiegami odkażającymi zajmują się wyspecjalizowane oddziały wojsk chemicznych lub obrony cywilnej. Warto jednak wiedzieć, że odzież, obuwie i oporządzenie oraz środki ochrony indywidualnej odkaża się poprzez:

- przecieranie obuwia i środków ochrony roztworem odkażającym bezpośrednio po napadzie

- posypywanie ubrań aktywowanym proszkiem silikożelowym, który sorbuje pary środka trującego (tabun, sarin, soman V-gazy)

- gotowanie skażonych ubrań w wodzie z dodatkiem 2-4 % węglanu sodowego

- odkażanie przy pomocy gorącej pary wodnej (gorącego wilgotnego powietrza) z dodatkiem par amoniaku

- pranie w wodzie z dodatkiem środków piorących

- wietrzenie

Podobne prace

Do góry