Ocena brak

Środki toksyczne

Autor /Klemens Dodano /21.09.2011

To mogło się wydarzyć...

"Nieobliczalne konsekwencje spowodowałby wypadek pociągu przejeżdżającego przez centrum Wrocławia, w którego składzie znajdowałyby się wagony przewożące chlor. Zakładając czarny scenariusz, że wypadek jest groźny i jedna z cystern zostaje uszkodzona, to wydobywające się z niej pięćdziesiąt ton trującej substancji skaziłoby powietrze w promieniu dwudziestu kilometrów Gdyby wypadek zdarzył się Przy wiadukcie nad ulicą Grabiszyńską, tam gdzie niedawno wykoleił się pociąg, szansę na przeżycie okolicznych mieszkańców byłyby minimalne. Skutki zdarzenia odczuliby nawet mieszkańcy Maślic.

Z przeprowadzonych prognoz wynika, że w przypadku wycieku całego chloru z cysterny, czyli pięćdziesięciu ton, skażenie atmosfery miałoby zasięg około 20 kilometrów. W przypadku amoniaku zasięg byłby mniejszy - do jednego kilometra. Nie na całym terenie skażenia byłyby ofiary śmiertelne, substancje rozrzedzają się i po kilku godzinach stają się niegroźne. W razie zauważenia wypadku nie należy zbliżać się do miejsca wypadku, nie należy zbliżać się do miejsca wypadku i samemu oglądać, co się wydarzyło. Najlepiej podejść od strony zawietrznej na tyle blisko, żeby dojrzeć numer zapisany na pomarańczowej tablicy znajdującej się na cysternie i dzwoniąc na policję czy do straży pożarnej przekazać tę informację.

Ładunki niebezpieczne omijają centrum Wrocławia tzw. obwodnicą południową - od stadionu przy ul. Grabiszyńskiej do stacji rozrządowej na Brochowie. Centrum Wrocławia jest zatem bezpieczne"

                                                                                     Słowo Polskie, 22 grudnia 1999 r.

Bojowe środki trujące są po broni atomowej najbardziej śmiercionośne. Ich wielokrotne stosowanie podczas wojny udowodniło, że mogą one zniszczeń tysiące istnień ludzkich.

Od wielu lat przygotowywane jest międzynarodowe porozumienie o całkowitym zakazie produkcji bojowych środków trujących i zniszczeniu istniejących zapasów jednak wciąż nie weszło on w życie. Z wieloma krajami nie mającymi broni chemicznej i jednocześnie nie posiadającymi broni jądrowej przestano by się liczyć.

W czasach pokoju zagrażają nam toksyczne środki przemysłowe. Poprzez rozwój przemysłu produkuje się ich coraz więcej. Katastrofa jednej z robiących je fabryk, przewożących je cystern itp. mogłaby zagrozić tysiącom ludzi.

Nie można zapomnieć też o pozostałościach po I i II wojnie światowej. Zatopiona i zakopana broń chemiczna stanowi również olbrzymie zagrożenie. Jeżeli szybko nie zneutralizuje się beczek z tymi środkami wkrótce na skutek korozji mogą one popękać i spowodować wielką katastrofę.

Podobne prace

Do góry