Ocena brak

SREBRO

Autor /Innocenty Dodano /17.04.2012

Jeden z najdawniej znanych metali, używany jako środek płatniczy w Egipcie już w IV tysiącleciu pne. Kto nie ma srebra ani miedzi, płaci tym, na czym siedzi przysł., kto nie ma pieniędzy, niechże skóry nadstawi, niech zapłaci skórzaną monetą; kto nie może datkiem, niech zapłaci zadkiem; kogo nie stać na grzywnę, ten odsiedzi.

Mowa jest srebrem zob. Mowa. Otwierąjcie zawżdy nieprzyjaciołom waszym wszystkie bramy i drogi i raczej zbudujcie im most ze srebra, aby ich precz wyprawić z Gargantui i Pantagruela, 1,43, Rabelais'go; rady Gargantui, który uważa, że „wg prawdziwej mądrości wojennej nigdy nie trzeba doprowadzać nieprzyjaciela do ostatecznej rozpaczy, jako że w takowej opresji mnożą mu się siły w dziesięćkroć"; tł. T. Boya-Żeleńskiego; por. Arystydes (Most dla odstępującego).

Podlejsze srebro od złota, nad złoto zaś droższa cnota przysł. Srebrna Góra. Na Zwierzyńcu w Krakowie wzgórze, na którym stoi kościół i erem kamedułów. Wg tradycji miejsce to Mikołaj Wolski nabyć miał od Sebastiana Lubomirskiego za ogromną ilość srebrnych naczyń, stąd nazwa.

Srebrną bronią... zob. Filip (II Macedoński). Srebrne gody (wesele) 25. rocznica ślubu; od zwyczaju składania szczęśliwym jubilatom w upominku srebrnych talerzy, tac, wieńców itp.

Srebrny kodeks zob. Kodeks. Srebrny wiek zob. Wiek (złoty, srebrny itd.). Srebro ma dźwięk miły, ang. sifoer hath a sweet sound, z Romea i Julii, 4,5, Szekspira; Pierwszy Muzykant do Piotra.

Trzydzieści srebrników zob. Haceldama; Judasz; Trzydzieści. Żywe srebro pot. rtęć; przen. osoba b. żywa, rzutka, żwawa, czynna, aktywna.

Podobne prace

Do góry