Ocena brak

Sposoby uzyskania dostępu do sieci internetowej oraz ich charakterystyka.

Autor /Bynccyncbaw Dodano /21.08.2007

Sposoby uzyskania dostępu do sieci internetowej oraz ich charakterystyka.

Internet jest największym systemem komputerowym na świecie. Stanowi olbrzymią sieć sieci, ogarniającą cały świat, bezustannie ewoluującą i zmieniającą się. Jest on dostępny dla każdego, kto dysponuje modemem, linią telefoniczną, komputerem i odpowiednim połączeniem z tą siecią. Zawiera nieograniczone źródło danych, do którego dostęp jest umożliwiony w każdym miejscu i czasie.
Jak wszyscy doskonale wiemy w dzisiejszych czasach dostęp do sieci internetowej stał się już wręcz standardem i codziennością. Jednakże dostępność do sieci jest uwarunkowana przez wiele czynników, m.in. zależy ona od dochodów rodziny, liczby jej członków, miejsca zamieszkania czy też stopnia wykształcenia. Sam fakt posiadania dostępu do Internetu w gospodarstwie domowym nie jest jedynym istotnym czynnikiem mającym znaczenie dla możliwości skorzystania z sieci. Ważną sprawą jest również rodzaj tego dostępu. W dużej mierze decyduje on o czasie poświęcanym na korzystanie z Internetu i sposobie korzystania.
Istnieje wiele sposobów na połączenie komputera z Internetem. Różnią się one między sobą rozwiązaniem technicznym, prędkością połączenia oraz jego kosztem. W każdym przypadku jednak, aby uzyskać dostęp do sieci globalnej, należy zwrócić się do dostawcy usług internetowych. Jest nim instytucja lub firma pojadająca tzw. serwer internetowy (nazywany również serwerem dostępowym), połączony z Internetem za pomącą szybkiego łącza. Oferuje ona klientom, za odpowiednią opłatą podłączenie do swojego serwera i tym samym zapewnia im dostęp do Internetu. Dostawca dysponuje także pulą internetowych adresów IP, które można przydzielać użytkownikom swojej sieci czy łącza. Jednym z największych obecnie dostawców usług internetowych jest Telekomunikacja Polska.
Połączenie za pomocą linii telefonicznej.
Połączenie tego typu pomimo małej prędkości transmisji danych (nie przekracza ona 56,6 Kb/s), wciąż jest najczęstszym sposobem uzyskiwania dostępu do sieci przez użytkowników indywidualnych. Polega ona na wykorzystaniu zwykłej linii telefonicznej, modemu i odpowiedniego programu komunikacyjnego. Sam modem może zostać zainstalowany wewnątrz komputera jako klasyczna karta rozszerzenia lub jako zewnętrzne urządzenie podpięte do komputera poprzez któryś z jego portów. Gniazdo modemu łączy się z linią telefoniczną. Przygotowanie do nawiązanie połączenia z takim serwerem nie wymaga specjalnej konfiguracji komputera poza podaniem w programie komunikacyjnym numeru połączenia czy numeru linii zewnętrznej.
Połączenie z serwerem internetowym jest realizowane tylko na czas ?rzeczywistego? korzystania z sieci. Przed nawiązaniem takiego połączenia użytkownik, który połączył się z serwerem określonego usługodawcy za pomocą programu komunikacyjnego, loguje się na serwerze i na czas korzystania z sieci otrzymuje jeden z internetowych adresów IP dostępnych w puli tego usługodawcy.

Podobne prace

Do góry