Ocena brak

SPOSOBY PRZEJŚCIA OD SYSTEMU NIEDEMOKRATYCZNEGO DO DEMOKRATYCZNEGO

Autor /Kacper Dodano /03.06.2011

Systemy niedemokratyczne były bardzo silnie umocowane. Legitymizacja tych systemów była silna. Władza pochodząca od bogów jest kwestią wieków a nawet tysiącleci. Nie było bezpośredniego pomysłu, aby to zmienić.

Demokracje XX-go wieku pojawiały się skokowo (raptownie) a nie ewolucyjnie. Były gotowe wzory systemu demokratycznego i można było nawet wśród nich wybierać. Nie demokracje XX-go wieku miały krótką historię, a więc płytsze (krótsze) korzenie. Najdłuższy system niedemokratyczny - system radziecki (kilkadziesiąt lat).

Czynnik czasu w legitymizacji systemu odgrywał ważną rolę w powstaniu systemu demokratycznego. Istotne było to, że demokracje się sprawdziły:

a)można było stwierdzić, że demokracja sprzyja pomyślności ekonomicznej (ważny powód powstania systemu demokratycznego w XX wieku), mimo że są przykłady przeciwko;

b)II wojna światowa - systemy demokratyczne z wojny wyszły zwycięsko; w okresie międzywojennym istniało przekonanie, że ponieważ czasy są ciężkie system demokratyczny nie pasuje do tych czasów, potrzebny jest system silny, będący w ręku jednego wodza. Okazało się, że system demokratyczny może wygrać tę wojnę.

Do góry