Ocena brak

Sposoby i osobliwości pokrycia ciała strunowców - Ryby (Pisces)

Autor /Hipolit666 Dodano /13.10.2011

Skóra ryb tworzy pochwę obronną ciała, odcinająca je od szkodliwych wpływów środowiska. Śluzowata wydzielina gruczołów jednokomórkowych naskórka zmniejsza tarcie między rybą a wodą podczas pływania. Wydzielina ta zapobiega także przenikaniu drobnoustrojów do komórek. Przy lekkim rozdarciu skóry zasklepia ranę i umożliwia komórkom nabłonkowym odtworzyć ubytki. Ko-mórki gruczołowe, skupione u niektórych ryb w sąsiedztwie kolców lub twardych promieni płetw, peł-nią rolę gruczołów jadowych. Powierzchniowe komórki naskórka obumierają i złuszczają się. Ale zro-gowacenia występują tylko u samców ryb karpiowatych w okresie godowym w postaci drobnych, twardych, białych guzków, zwanych wysypką perłową.

Pod naskórkiem rozciąga się skóra właściwa o budowie łącznotkankowej; ona to właśnie two-rzy elastyczną opończę obejmującą całe ciało. Jej grubość waha się w szerokich granicach zależnie od gatunku ryby i okolicy ciała; u karpia rozpiętość ta wynosi 30-350um. W skórze właściwej tkwią łus-ki, które jako części składowe pancerza są odporne na mechaniczne urazy. Wiele ryb dennych potra-ciło łuski w wysokim stopniu lub nawet całkowicie (węgorz, piskorz).

Łuski występują w dwu głównych postaciach: plakoidalne u spodoustych i elastyczne u kostno-szkieletowych. Nieliczne gatunki ryb posiadają łuski sztywne pokryte warstwą szklistej ganoiny. Łuski plakoidalne składają się z płytki podstawowej i osadzonego na niej ząbka. Łuski elastyczne powstały z łusek ganoidalnych przez zanik warstwy ganoiny i występują w dwu postaciach, jako łuski okrągławe (cykloidalne) i zgrzebłowate (ktenoidalne) uzbrojone w guzkowate ząbki na jednym brze-gu.

Łuski elastyczne tkwią głęboko w kieszonkach skórnych, a tylnym końcem nakrywają dachówko-wato łuski następne. Układ łusek tych odznacza się na ogół wielką regularnością i może być cechą gatunkową. Skóra nadaje rybom charakterystyczny dla każdego gatunku wygląd dzięki łuskom i komórkom barwnikowym.O pokroju ciała decyduje jednak głównie szkielet i mięśnie na nim rozpięte.

Podobne prace

Do góry