Ocena brak

Sposób stosowania parafiny

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Zabieg polega na stosowaniu parafiny o temperaturze od 55 do 60°C, w pc staci kąpieli (w specjalnej wannie urządzenie ogrzewcze, umieszczone w ści; nach, umożliwia utrzymanie stałej temperatury parafiny - około 40-50°( w wannie zanurza się kończynę górną lub dolną), albo na wskazane miejsce n; kłada się 1-2 cm warstwę parafiny, którą przykrywa się ceratką lub folią i cało: okrywa się ciepłym kocem (okład parafinowy), rzadziej w postaci pędzlowz i opasek parafinowych. Czas zabiegu wynosi 30-60 min.

Działanie lecznicze polega na przegrzaniu skóry i tkanek głębiej położonyc Mimo wysokiej temperatury parafina nie powoduje - o ile skóra jest sucha - op rzeń, ponieważ w chwili zetknięcia się ze skórą, której temperatura powierzcl niowa wynosi od 29 do 33°C. natychmiast krzepnie i tworzy cienką warstwę iz« lacyjną. Przed zastosowaniem parafiny należy skórę wysuszyć, inaczej bowie gorąca parafina podgrzeje wodę na skórze, co da efekt parzący. Zaletą parafir jako źródła ciepła jest to, że posiada dużą pojemność cieplną, jest złym przew< dnikiem ciepła, wskutek czego utrzymuje wysoką temperaturę i traci ją powoli. Gdy zastyga zmniejsza swoją objętość (do 20%) i w wyniku tego wywiera ucisk, który dodatkowo zwiększa się przy wzroście objętości przegrzanej w czasie zabiegu okolicy ciała. Efektem tego jest zwiększone przekazywanie tkankom ciepła oraz dzięki uciśnięciu naczyń skórnych - zmniejszenie odprowadzania ciepła z płynącą krwią.

Skóra pod okładem parafinowym osiąga temperaturę od 39 do 41 °C. Jest to optimum dla wzmożenia aktywności procesów przemiany tkankowej. Zaraz po zdjęciu okładu skóra jest spocona, blada i gorąca, by po chwili się mocno zaczerwienić w wyniku rozszerzenia naczyń.

Parafinoterapia usprawnia krążenie w naczyniach włosowatych skóry, zmniejsza obrzęki, uelastycznia tkanki i przez to osłabia przykurcze elementów miękkich stawów i mięśni, ułatwia wchłanianie się długotrwałych krwiaków, wzmaga procesy utleniania tkankowego, ułatwia resorbcję i wydalanie z tkanek toksycznych produktów procesu zapalnego, uśmierza ból, przyśpiesza regenerację włókien nerwowych. W związku z tak szerokim spectrum działania zabieg parafinowy bardzo dobrze przygotowuje tkanki do masażu w wielu schorzeniach neurologicznych, reumatycznych i ortopedycznych.

Zabiegi parafinowe wykonuje się codziennie lub co drugi dzień w liczbie 10-30 zabiegów w jednej serii.

W trakcie leczenia parafiną należy przestrzegać reguł zabiegowych, kontrolować stan chorego, ze zwróceniem uwagi na jego reaktywność na bodźce cieplne. Trzeba pamiętać, że większą wrażliwość na ciepło wykazują dzieci, osoby będące w złej kondycji fizycznej oraz osoby starsze.

 

Podobne prace

Do góry