Ocena brak

SPORY I KONFLIKTY W PRAKTYCE MIĘDZYNARODOWEJ

Autor /adas Dodano /29.03.2011

W wielu przypadkach spory dotycza terytoriów w tym rudymentów systemu kolonialnego Przkłądem są Ceuta i Melilla w Afryce Północnej należace do Hiszpanii , a do których roszczenia wysyła Maroko , oraz Sahara Zachodnia , Gibraltar należacy do Wielkiej Brytanii W 1994 roku był spór międzu Estonia a Rosja o granice . Estonia utraciła wówczas 5% terytorium Podobny problem istnieje w stosunk rosyjsko łotewskich W 1999 r Rosja wniosła do KBWE i Rady Europy sprawę ustawy językowej . Ogranicza ona mozliwośc posługiwania się innym językiem niż łotewski W 1994 zaognił się spór między Grecją a Turcja o greckie wody terytoilane . Jest to kwestia podziału morza egesjkiego , szelfu kontynentalnego i przestrzeni powietrznej .

Turcja nie jest sygnotariuszem tego porozumienia , a Grecja ma mozliwośc poszerzenia swoich wód terytorialnych do 12 mil morskich , co Turcja gotowa jest uznać jako casus belli / powód wojny/ z uwagi na negatywne skutki poczynań Greków dla tureckiej żeglugi. UE wyznaczyła termin dla załatwienia tego konfliktu n do 2004 r , jeżeli nie uda się rozstrzygnąć to zostanie on przekazany Do MTS w Hadze .Problem Cypryjski , wszelkie próby rzowikłania tego konfliktu nie powiodły się , odrzucono plan ONZ załagodzenia tego konfliktu . Grecy cepryjscy opowiadają się za silnym rządem federalnym i przyzaniu tylko niewielkich uprawnień samorządowych , z kolei Turcy cypryjscy domagają się utworzenia konfederacji dwóch rownoprawnych państw na Cyprze. Ponadto Grecja jest w konflikcie z niepodległą Macedonia , odmawiając uznania jej nazyw , uważając , że należy do dziedzictwa helleńskiego i nazywa Mavedonie Republiką Skopje , dlatego postawa Grecji uniemożliwia uznanie Macedonii przez Unie Eur.

Dość nietypową podstwa sporu jest duński projekt budowy mostów wiszących nad Cieśnicą Bełt, łączący wyspę Zelandie i Fione z resztą kraju . Finlandia twierdzi , że jeden z mostów ograniczy dostęp do eksloatowania złóz ropy naftowej z dna Morza Północ. Finlandia wniosła w tej sprawie pozew do MTS.

Przez 13 lat sporem była między Norwegia a Danią mała wyspa wulkaniczna u wybrzezy Grenaldii . MTS podzielił te wyspe między oba państwa .O wiele bardzie drastyczne sa konflikty na terenie byłej Jugosławii i byłym, ZSRR.W Azji toczy się spór o Kaszmir między Indiami a Pakistanem jest on przyczyna wielu wojen .

Nie uregulowano również sporu między Japonią , Koreą Płd i Chinami o rozgraniczenie stref wód terytorialnych . Przedmiotem sporu pozostaje Archipelag Senkaku do którego roszczenia wysyłaja Japonia , Chiny i Tajwan .Do Archipelagu Spratlu wysuwa roszczenia az 6 państw , Tajwan , Chiny , Malezja , Brunei , Filipiny i Wietnam .Do dziś nie jest rozstrzygniety spór II wojenny między Japonią a Rosja o Wyspy Kurylski.

W 1975 roku niepodległośc odzyskał Timor Wschodni , ale wkrotce terytorium nowego państwa zajęły siły ONZ . ONZ chciała nakłonic Indonezję do podjęcia rozmów z Portugalią , ale się to nie udało Zmiana postawy Indonezji zmieniła się dopiero w wyniku kryzysu ekonomicznego i odsunięcia od władzu Suharto 30.08 1999 nastąpiło referendum w Tomorze Wschodnim , 78,5% Timorczyków opowiedziało się za niepodległościa.Od sporów nie jest wolna również Ameryka łacińska .

Argentyna żąda zwrotu Faklandów Malwinów i wysuwa roszczenia do brytyjskiej części Antarktyki Gwatemala rości sobie pretenscje do terytorium Belize . Boliwia jest zaintersowana dostepem do morza utraconym przszło 1200 lat temu W Ameryce Płn trwa spór między USA a Kanadą w sprawi statusu i tzw północno – zachodniego Przejścia . Zdaniem Kanady droga ta znajduje się na jej terytorium.

Podobne prace

Do góry