Ocena brak

SPORY I KONFLIKTY MIĘDZYNARODOWE - MAPA ZAGROŻEŃ

Autor /adas Dodano /29.03.2011

Do połowy lat dziewięćdziesiatych toczyło się w Azji , Afryce , Ameryce łacińskiej i Europie ponad 30 wojen .Część z nich to zaciekłe i krwawe wojny Nowe spory maja podłoże religijne , narodowościowe i wynikaja tez z prawa do samostanowienia , bardzo wazne jest walka o bogactwa natuaralne . W trzecim swiecie wystepuje bardzo duzo bogactw naturalnych .Wspomniany spór o wyspy Pratly na Mozru Południowo – Chińskim jest chęcia przejęcia złoz ropy naftowej i złóż gazu . To samo dotyczy wysp Paracelskich w pobliżu Wietnamu Spór między Mali i i Burkino Faso o półpustynne terytorium, w istocie nie dotyczy przebiegu granic, lecz złóż uranu, tytanu, rudy manganowej i gazu naturalnego. Wojna między Peru a Ekwadorem przebiegła na „ziemi niczyjej” i pozornie nie wiadomo na co. Powodem wszczęcia walki były zalegające na tym terenie złoża ropy naftowej i złota.

Spór Hiszpanii i Kanady o łowiska na Atlantyku. W 1995r. w Brukseli Kanada zawarła kompromisowy układ z państwami Unii Europejskiej, regulujący spór w sprawie połowów na sąsiadujących ze strefą kanadyjską wodach międzynarodowych Atlantyku. Zdaniem Michaela Clarke- dyrektora Centrum Studiów Obronnych w Londynie konflikty etniczne staną się najprawdopodobniej problemem politycznym XXI wieku. Rejony trwających i potencjalnych konfliktów w Europie to pogranicza:

- albańsko - jugosłowiańskie (Kosowo)

- macedońsko - greckie

- chorwacko - serbskie

- grecko - tureckie (Cypr)

- bułgarsko - tureckie

- rumuńsko - węgierskie (Siedmiogród)

- słowacko - węgierskie

- słowacko - ukraińskie do tego dochodzi terytorium Rosji, Krym i Naddnistrze.

Dla Europy poważnym problemem jest groźba wybuchu nacjonalizmu ze wszystkimi negatywnymi skutkami tego zjawiska dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Szczególnie jest skomplikowana sytuacja w Indonezji Problemem Serbii jest Vojwodina zamieszkana przez wiekszośc węgierską , Wzmogły się obawy Słowacji o mniejsza wegierska.

Niebezpieczna jest sytuacja w Gruzji.

Podobne prace

Do góry