Ocena brak

Społeczeństwo tradycyjne i nowoczesne

Autor /Emil99 Dodano /15.09.2011

Społeczeństwo tradycyjne (przedkapitalistyczne) charakteryzuje się:

- przewaga w strukturze produkcyjnej obszarów nierozwiniętych wielka liczba chłopskich gospodarstw rodzinnych objętych przez stosunki przedkapitalistyczne, - oddziaływanie metropolii na peryferie – rozkładanie gospodarki tradycyjnej i hamowanie rozwoju kapitalizmu 

2 typy społeczeństw tradycyjnych:

- wschodni – przeważające potrzeby odczuwane społecznie miały charakter społeczny; istotna jest jakość życia, która zależy nie tylko od produkcji i konsumpcji, ale i od przynależności społecznej, prestiżu związanego z przynależnością do określonego segmentu społecznego; refleksyjność religijna (buddyzm) – odpowiadają mu wzorce zachowań gospodarczych – produkuje się, aby zaspokoić konkretne potrzeby, nadwyżki zużywa się w formach rytualnych (np.: budowa świątyni)

- zachodni – przeważające potrzeby społeczne miały charakter gospodarczy; wzorzec akumulacyjny – działalność gospodarcza nastawiona jest na osiąganie nadwyżki pozwalającej na rozszerzenie produkcji.

Zmiana społeczna jest stałym elementem życia społecznego. Zmiana społeczna to istotna zmiana wzorców kulturowy i struktury społecznej, które znajduja odbicie w zachowaniach społecznych. W rezulatacie zmian społecznych wiele społeczeństw świata uważa się za nowoczesne. Nowoczesność wiąże się ze strukturą organizacji społecznej i życia społecznego, co z kolei łączy się z uprzemysłowieniem, a podstawową zasadą działąnia społ staje się wydajność.

Podobne prace

Do góry