Ocena brak

Specyficzne zjawiska występujące w pamięci autobiograficznej

Autor /Micky Dodano /01.07.2011

- Efekt względnej świeżości. Efekt względnej świeżości” polega na tym, że gros naszych wspomnień to wspomnienia z ostatniego roku. Kiedy prosi się ludzi o swobodne przypominanie wydarzeń z własnej przeszłości, to informacje na temat zdarzeń z ostatniego roku stanowią od jednej trzeciej do dwóch trzecich wszystkich wspomnień (Berscheid, 1994). Względnie lepsza dostępność informacji z niedalekiej przeszłości wiązać się może z koniecznością wykorzystywania ich w procesie adaptacji społecznej. To funkcjonalne wyjaśnienie dostępności wydarzeń z bliskiej przeszłości z pewnością nie jest jedynym możliwym. Klasyczne teorie uczenia i zapominania wskazują na kolejny mechanizm, który możemy określić jako krzywą zacierania śladu pamięciowego.

- Amnezja wczesnodziecięca. Amnezja dziecięca polega na niemal całkowitej niepamięci zdarzeń, które miały miejsce przed 5 rokiem życia (Berscheid, 1994; Baddeley, 1993). Jest to sprzeczne z doniesieniami wielu terapeutów, którzy twierdzą, że ich pacjenci przypominali sobie zdarzenia sprzed ukończenia 2 roku życia. Bardzo ciekawe i przekonujące dane na temat amnezji wczesnodziecięcej uzyskali Sheingold i Teenney w badaniach nad pamięcią okoliczności, w jakich pojawiło się w domu młodsze rodzeństwo.

Reminiscencja.     Reminiscencja polega na tym, że ludzie po przekroczeniu 50 roku życia lepiej - niż wynikałoby to z ogólnego przebiegu krzywej zapominania - pamiętają zjawiska z okresu, kiedy mieli od 10 do 30 lat (Berscheid, 1994; Rubin, Wetzler, Nebes, 1986).

Podobne prace

Do góry