Ocena brak

Sparmania afrykańska

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Należy do rodziny Tiliaceae - lipkowate; znane są 4 gatunki. Pochodząca z Południowej Afryki S.africana jest wiecznie zielonym krzewem o wielu łodygach, który w naturalnych warunkach może osiągać wysokość do 6 metrów. Nazwę zawdzięcza dr Ardensowi Spermannowi, który był Szwedem, żył w latach 1748-1820 i towarzyszył kapitanowi Cookowi w jego drugiej wyprawie. Uprawiana w doniczce, co roku przycinana, rozrasta się tylko do około 2 metrów.  

Znana jest też pod bardziej popularną nazwą lipki pokojowej. Jest ona uprawiana dla efektownych liści w kolorze zielonego jabłka, które wydają się niemal przezroczyste, oraz delikatnych, białych kwiatów, zdobiących roślinę wiosną i wczesnym latem. Każdy z płatków ma około 2 cm długości, a pręciki są czerwone i żółte. Te ładne kwiaty zebrane są w zwieszające się, baldachokształtne kwiatostany, nierównomiernie rozsypane na całej roślinie. Gatunek ten nadaje się do chłodnych oranżerii lub przestrzennych, dobrze oświetlonych przedpokojów. Gdy roślina ma dużo miejsca, jej liście mogą mierzyć aż 23 cm po przekątnej.

Minimalna temperatura w zimie nie może spadać poniżej 7°C. Lipka pokojowa preferuje chłodniejsze warunki, zwłaszcza zimą, ale toleruje także centralne ogrzewanie. W czasie upałów trzeba jej zapewnić dobrą wentylację. W okresie spoczynku (od kwietnia do maja) musi być trzymana w chłodzie. Gdy jest ciepło, można wystawić ją na dwór, ale trzeba ją wnieść do domu przed przymrozkami.

Sparmania od jesieni do końca kwitnienia musi stać w pełnym słońcu. Przez pozostałe miesiące lepsze są miejsca zacienione.

W okresie wzrostu potrzebuje mnóstwo wody. W czasie spoczynku jej ilość ograniczamy, a następnie stopniowo zwiększamy w miarę, gdy sparmania zaczyna rosnąć. Używamy letniej wody. Nie zraszamy liści.

Przez większość roku lipka, uprawiana w chłodzie, nie potrzebuje zwiększonego poziomu wilgoci. Trudnym dla rośliny okresem jest koniec lata, gdy przenosimy ją ze stosunkowo wilgotnego powietrza na dworze, do suchych warunków w domu. Ustawiamy wtedy roślinę na tacy z granulatem ogrodniczym.

Od czerwca do końca sierpnia nawozimy raz w tygodniu, odżywka musi być rozcieńczona o 50%. Powracamy do zwykłego stężenia, gdy liście stają się bledsze.

Monumentalną lipkę pokojową należy uprawiać w łatwo przepuszczalnym kompoście na bazie gliny, który zapewni jej odpowiednią stabilność. Przesadzamy roślinę w czerwcu - pod koniec okresu spoczynku - i przycinamy do wysokości około 20 cm. Pod koniec września osiągnie rozmiary do 1,5 metra.

Po przekwitnięciu, łodygi kwiatów przycinamy, żeby pokrój rośliny był bardziej zwarty. Sparmania łatwo rozmnaża się z sadzonek pobieranych późną wiosną.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwisają.Zbyt sucho. Zanurz doniczkę w wiadrze z wodą, potem podlewaj częściej (nie zasuszaj).

2) Liście żółkną, wzrost słaby.Zbyt ciemno. Przestaw w jaśniejsze miejsce, ale nie słoneczne.

3) Liście z brązowymi plamami oparzelinowymi.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw w inne miejsce.

4) Białe, wełniste punkty na liściach.Wełnowce. Usuwaj je pojedynczo tamponem zwilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki: Mączlik uwielbia lipkę. Sprawdzamy czy pod liśćmi nie pojawiają chmurki białych muszek i w razie potrzeby szybko je niszczymy insektycydem. Mszyce i przylżeńce mogą powodować uszkodzenia oraz plamy na liściach. 

Zanieczyszczenia Liście są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza (tlenek węgla, opary gazu i dym), które powodują ich uszkodzenie.

Żółte liście pojawiają się na skutek zbyt małej lub za dużej ilości wody, zbyt niskiej temperatury lub niedożywienia rośliny.

Podobne prace

Do góry