Ocena brak

SOMERVILLE JAMES FOWNES (1882-1949) - admirał

Autor /xyz Dodano /01.03.2011

Jeden z najwybitniejszych brytyj­skich dowódców morskich,w pierwszych latach służby specja­lizował się w broni torpedowej.W czasie I wojny światowej brałudział w kampanii dardanelskiei akcjach Grand Fleet. W latachdwudziestych służył na pancerni­kach, później dowodził flotyllą ni­szczycieli na Morzu ŚródziemnymWe wrześniu 1939 r. został odwoła­ny ze stanu spoczynku.

W maju1940 r. zgłosił się ochotniczo doudziału w ewakuacji *BrytyjskiegoKorpusu Ekspedycyjnego spod* Dunkierki; pomagał dowódcy portu Dover adm. Bertramowi * Ramsayowi w organizowaniu akcji wycofania wojsk alianckich z FrancjiZagrożony rejon opuścił na ostatnimokręcie wychodzącym z CalaisW czerwcu 1940 r. objął dowodzenie eskadry *Force H stacjonującew Gibraltarze; w lipcu otrzymał zadanie zmuszenia do przejścia nstronę brytyjską lub zniszczeniokrętów francuskich w *Mers-el-Kebir.

W maju 1941 r. dowodził okrętami Force H w pościgu za *Bi-smarckiem. W lutym 1942 r. na Cej­lonie objął stanowisko dowódcy bry­tyjskiej Floty Wschodniej (Eastern Fleet). Od 1944 r. do końca wojny był szefem brytyjskiej misji mor­skiej w Waszyngtonie. W maju 1945 r. otrzymał stopień admirała floty.

Podobne prace

Do góry