Ocena brak

Soliród zielny

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina jedno lub wieloletnia, naga, wyglądająca prawie szklisto, o różnej wysokości, przeważnie jednak do 30 centymetrów. Łodyga podnosząca się lub prosto wzniesiona, węźlasto podzielona na człony, regularnie rozgałęziona naprzeciwległe, zależnie od siedliska zielona, żółtawa, lub często także czerwono nabiegła. Liście naprzeciwległe, łuskowate i parami zrośnięte pochwia-sto, na węzłach przylegające do łodygi, jak tępo dwudziałkowy kołnierz.

Kwiatostan jest zwartym kłosem. Kwiaty zawsze po trzy ułożone w trójkąt, płaskie, zagłębione w oś pędu, małe, obu-płciowe. Okwiat zrośnięty u nasady, trój- lub czterodzielny, mięsisty. Pręcików 1 albo 2; zalążnia z 1 albo 2 znamionami. Przy dojrzeniu owoców okwiat w kształcie wieczka oddziela się od dna kwiatowego, nasiona wypadają i na pędzie pozostają dołeczkowate zagłębienia.

Siedlisko: Roślina pionierska, najlepiej rośnie na silnie zasolonych glebach szlamowycl (nad morzem). W głębi lądu na solniskach.  

Rozmieszczenie: W Europie na wybrzeżach z glebami marszowymi, przynajmniej okreso wo odsłoniętymi. W głębi lądu sporadycznie bardziej rozpowszechniona w solniskowycl obszarach południowo-zachodniej Azji.

Okres kwitnienia: Sierpień i później.

Zastosowanie: Marynowany, jako sałatka i jako jarzyna na zupę.

Uwagi ogólne: W Europie Środkowej występu ją trzy gatunki, bardzo trudne do rozróżnienia ponieważ obok cech dziedzicznych również warunki środowiska mają silny wpływ na po stać roślin. Wszystkie trzy można użytkował w podobny sposób. Soliród odgrywa ważni rolę przy osuszaniu płaskich wybrzeży mors kich. Z reguły jest to pierwsza roślina, któri rozpoczyna zasiedlenie. Dawniej skupienia solirodu były nadmiernie wykorzystywane do pozyskiwania potażu.

Podobne prace

Do góry