Ocena brak

Śnieżnik lśniący

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

To jedna z wielu roślin, które przez długi czas znane były miłośnikom kwiatów pod inną nazwą, w tym wypadku C.lucilić 'Pink Giant' (która funkcjonuje czasem do tej pory). W marcu ponad wąskimi, wydłużonymi liśćmi śnieżnika ukazuje się mnóstwo różowych kwiatów. Kwitnie on najobficiej w rok po posadzeniu, a najefektowniej wygląda, gdy jest uprawiany w grupach po około 20 cebul. Śnieżnik możemy hodować w doniczkach, ale najlepsze efekty osiągniemy, gdy zostanie posadzony w skalnym ogródku. Jego kwiaty będą górować nad podłożem ze skalniaków. Chionodoxa forbesii jest łatwa w uprawie i wymaga jedynie dużo wilgoci i jasnego światła.

Ta odporna na mróz roślina, pochodząca z górzystych rejonów Azji Mniejszej, toleruje nawet opady śniegu (od czego wywodzi się jej nazwa). Okazy w doniczkach potrzebują chłodu.

Ustawiamy w miejscu, gdzie będzie miała dużo światła, nie narażając jej na ostre promienie słońca (najlepiej na parapecie okiennym lub osłoniętym dziedzińcu). Zapewniamy chłodne warunki zbliżone do naturalnych.

Po posadzeniu rośliny kompost obficie podlewamy. Przed kolejnym nawadnianiem jego powierzchnia powinna przeschnąć. Podłoże nigdy nie może być całkowicie suche.

Śnieżnik nie potrzebuje zwiększonego poziomu wilgoci. Dobrze będzie się czuł uprawiany w chłodnych wnętrzach.

Okazy w doniczkach nie potrzebują dożywiania przez rok od posadzenia. Dojrzałe cebule, uprawiane w trwałych kompozycjach, należy wzbogacić jesienią nawozem organicznym (z kopyt, rogów lub ości ryb).

Chionodoxa forbesii 'Pink Giant' co trzy lata trzeba podzielić i przesadzić. Ponieważ cebule są tanie, łatwiej jest kupić młode okazy, a starsze posadzić w grupach w ogrodzie. Cebule uprawiamy w łatwo przepuszczalnym kompoście, na głębokości około 8 cm.

Oprócz odmiany 'Pink Giant' istnieją też: niebieski C.sardensis (ś. sardeński) i jasnobłękitny C.luciliae. Aby osiągnąć efekt kwietnego kobierca, w kolorach bieli, różu, błękitu i fioletu, do śnieżników dodajemy kilka okazów cebulicy i zawilca greckiego (Anemone blanda).

GDY ZAUWAŻYSZ

Wytrzymałość Śnieżnik to jedna z najmniej podatnych na szkodniki i choroby roślin cebulowych. Aby osiągnąć dobre efekty, zawsze kupujemy zdrowe cebulki.

Podobne prace

Do góry