Ocena brak

Śniedek

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Śniedek pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, dlatego w naszych warunkach nie powinien rosnąć na zewnątrz domu. Najlepiej uprawiać go w mieszkaniu lub oranżerii. Śniedek ma podługowate liście, typowe dla przedstawicieli rodziny liliowatych. Uprawia się go ze względu na atrakcyjne kwiaty, pojawiające się wiosną i wczesnym latem. Mogą utrzymać się one zaledwie przez okres około dwóch tygodni, ale są imponującą i wspaniałą ozdobą domu. Pachnące, białe kwiaty tworzą baldachogrona o średnicy do 5 cm. W każdym kwiatostanie jest 8-12 kwiatów o wyraźnym, czarnym oczku. Kwiaty rosną na smukłych łodyżkach kwiatowych długości do 7,5 cm. Mogą się długo utrzymać w postaci kwiatów ciętych.

Ta roślina podczas wzrostu wymaga minimum lO°C. Toleruje temperatury do 22°C, ale kwiaty utrzymają się dłużej, jeśli temperatury będą niższe. Cebule będące w okresie spoczynku zimujemy w chłodnym, zabezpieczonym przed mrozem miejscu.

Ornithoglum arabicum należy uprawiać w pełnym słońcu. Ponieważ okres wzrostu przypada na zimę i wczesną wiosnę, światło nie jest na tyle intensywne, żeby Uszkodzić, czy spalić liście.

Cebule śniedka sadzimy w lekko nawilżonym wodą podłożu. Przez pewien czas dbamy, żeby ziemia była zaledwie lekko wilgotna i zwiększamy ilość podawanej wody w miarę wzrostu cebuli. Pod koniec okresu kwitnienia przestajemy w ogóle podlewać roślinę i pozwalamy jej przejść w okres spoczynku. Podlewając, nie lejemy wody bezpośrednio na cebulę, lecz podlewamy śniedka od dołu.

Śniedek rośnie w okresie zimy i wiosny i nie wymaga dodatkowej wilgotności.

Nawozimy od momentu ukazania się liści, aż do końca kwitnienia. Przestajemy podawać nawóz, kiedy roślina ma już przejść w stan uśpienia.

Uprawiamy w łatwo przepuszczalnym podłożu na bazie gliny. W razie potrzeby dodajemy do 1/3 masy objętościowej piasku ogrodniczego. Na jesieni przesadzamy cebule do świeżej ziemi.

Żeby roślina zakwitła na wiosnę, sadzimy cebule jesienią. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się kwiatami, możemy posadzić kilka okazów w pewnych odstępach czasu. Jak najszybciej usuwamy zwiędłe kwiaty, dzięki czemu roślina zużytkuje swoją energię na gromadzenie zapasów składników odżywczych na kolejny rok.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brak kwiatów może być efektem za wysokich temperatur w okresie spoczynku. Zawsze kupujmy cebule że sprawdzonego źródła. Aby mieć gwarancję, że roślina zakwitnie, kupujmy co roku nowe cebule.

Podobne prace

Do góry