Ocena brak

Smużyna płożąca

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Często mylnie sprzedawana jako trzykrotka, blisko z nią spokrewniona Callisia repens to niezwykła roślina płożąca o delikatnych liściach, nadająca się do uprawy w wiszących koszach. Smużyna nadaje się do małych mieszkań, gdzie liczy się każdy skrawek przestrzeni, oraz do kompozycji z innymi drobnolistnymi roślinami. Im lepsze światło, tym ściślej rosną liście smużyny. Podobnie jak jej większa krewna trzykrotka, może po jakimś czasie stracić efektowny wygląd i na wiosnę dobrze jest ją mocno przyciąć. Młode rośliny łatwo wyhodujemy każdego lata z sadzonek, które ukorzenią się w słoiku wypełnionym wodą.

Smużynie zapewniamy dobre wietrzenie i minimalnie l5°C.W wyższych temperaturach podlewamy obficiej ukorzenione okazy.

Roślina toleruje jasne światło, ale nadmiar silnego światła słonecznego w środku lata może spalić jej liście. Gdy światła jest za mało, liście smużyny rosną nieco mniej ściśle.

Smużyna dość dobrze znosi suche wcarunki hodowli i przetrwa okresy zaniedbania z naszej strony. Aby rosła jak naljepiej, w lecie podlewamy ją obficie, pozwalając ziemi wyschnąć przed kolejnym nawadnianiem. W zimie podlewamy oszczędniej.

Poziom wilgoci jest bez znaczenia, dzięki czemu dobrze rośnie w centralnie ogrzewanych domach.

Ukorzenione okazy nawozimy co dwa miesiące, rozcieńczonym o połowę nawozem. Nie podajemy go dużo, gdyż niewielkie rozmiary stanowią o uroku rośliny.

Przesadzamy co wiosnę, używając ziemi na bazie gliny, w której łatwiej jest pielęgnować roślinę niedoświadczonemu hodowcy.

Wiosną przycinamy stare, nieatrakcyjne okazy do poziomu podłoża i przesadzamy do świeżej ziemi.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek może zaatakować smużynę, a jest niewiele insektycydów skutecznie zwalczających tego szkodnika. Można zastosować pałeczki owadobójcze. Czasem jest lepiej wyrzucić poważnie chore rośliny i zastąpić je nowymi.

Podobne prace

Do góry