Ocena brak

Smagliczka, lobularia nadmorska

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Lobularia nadmorska zwana popularnie smagliczką, jest łatwą w uprawie rośliną rabatową. Dziko rosnąca smagliczka jest dosyć wysoka, ale dzięki licznym krzyżówkom uzyskano odmiany niskie i krzewiące się. Lobularia idealnie nadaje się do obsadzania krawędzi ścieżek lub jako ozdoba klombów. Często umieszcza się ją w wiszących koszach. Baldachowate grona kwiatów są najczęściej białe, ale spotyka się też odmiany różowe, czerwone czy różowofioletowe. Lobularie nadmorskie kwitną bardzo długo - od końca maja aż do października. Urokliwym kwiatom towarzyszy dość intensywny miodowy zapach.

Smagliczki wysadzamy pod koniec kwietnia w odstępach ok. 30 cm.

Lobularie lubią słońce. Rosną też w cieniu, ale nie są wtedy tak piękne.

Korzenie lobularii znajdują się stosunkowo płytko, dlatego też jej przeżycie zależy od zaopatrzenia w wodę powierzchniowej warstwy gleby. Przy braku opadów konieczne jest regularne podlewanie roślin. Smagliczki rosnące w koszach czy donicach trzeba podlewać każdego dnia.

Lobularie najlepiej rosną w lekkiej, umiarkowanie żyznej oraz dobrze przepuszczalnej glebie. Idealny odczyn pH waha się między 6,5-7.

Smagliczki to rośliny odporne, które mogą znieść późne przymrozki. Chociaż lubią stanowiska słoneczne, mogą przestać kwitnąć, jeśli nie będą podlewane.

Usuwanie przekwitłych pędów wydłuża okres kwitnienia. Poza tym roślina nie wymaga żadnej szczególnej troski.

Nasiona smagliczki wysiewamy wczesną wiosną do inspektu i trzymamy w temperaturze 13-15°C. W kwietniu, przed wysadzeniem do gruntu hartujemy kiełki. Nasiona można również bezpośrednio wysiać do gruntu. Robimy to późną wiosną.

Łacińska nazwa lobularii nadmorskiej brzmi Lobularia maritima, chociaż roślina ta znana jest również pod dawną nazwą Alyssum maritima.Większość odmian ma zaledwie 15 cm wysokości.

Warto wiedzieć

Jeśli smagliczkom nie dostarczymy odpowiedniej ilości wody, przestaną kwitnąć. Najlepiej co kilka tygodni wysiewać nową partię nasion, by w razie potrzeby młode roślinki zastąpiły dojrzałe okazy. 

W czasie gorącego lata smagliczki mogą zostać zaatakowane przez mączniaka.

Podobne prace

Do góry