Ocena brak

Słonecznik zwyczajny

Autor /Sergiusz192 Dodano /18.01.2012

Roślina jednoroczna, bardzo wysoka, o łodydze wzniesionej, czasem słabo rozgałęzionej, uprawiana jako oleista, pastewna i ozdobna na całym świecie. Pochodzi z Ameryki Północnej. Dolna część łodygi jest gęsto pokryta dużymi, sercowatymi liśćmi. Na wierzchołku łodygi tworzy się koszyczek złożony z brzeżnych, języczkowatych, żółtych kwiatów (płonnych) i środkowych rurkowatych, brunatnych (płodnych). Owocem jest niełupka.

Zbiera się niełupki (Semen Helianthi), których używa się w celach farmaceutycznych ze względu na cenny olej (Oleum Helianthi). Olej ten zawiera glicerydy kwasów tłuszczowych nienasyconych: linolenowego i olejowego (ok. 45%), oraz kwasów tłuszczowych nasyconych: palmitynowego i arachidowego (ok. 4%). Olej używany w farmacji otrzymuje się wyłącznie przez tłoczenie na zimno rozdrobnionych niełupek. Olej słonecznikowy nie jest schnący. Jest to ważny środek przeciwmiażdżycowy oraz wpływający dodatnio na wzrost i rozwój organizmu dziecięcego. Oleju tego używa się do sporządzania maści i plastrów ołowiawych (Unguentum i Emplastrum Plumbi), mazideł amoniakalnych (Linimentum ammoniatum) i spirytusu mydlanego (Spiritus saponatus), używanych przeciw bólom gośćcowym.

Czasem zbiera się kwiaty języczkowate (Flos Helianthi), które są używane w postaci proszku lub odwaru przeciw zapaleniu górnych dróg oddechowych, jako leki przeciwgorączkowe i zewnętrznie w chorobach skóry. Stonecznik jest doskonałą rośliną miododajną.

Okres kwitnienia:

VI-IX

Zbiór niełupek:

VIII-X

Zbiór kwiatów:

VI-VIII

Podczas suszy może rozwinąć się na roślinach mączniak prawdziwy, natomiast miękkie części kwiatu mogą być narażone na atak mszyc. W takich wypadkach należy użyć odpowiednich środków owado- lub grzybobójczych.

Podobne prace

Do góry