Ocena brak

Śledziennica skrętolistna

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Delikatne zioło o wysokości do 20 cm, trwałe w częściach podziemnych, tworzące luźne darnie, z rozetką liści u nasady i podziemnymi rozłogami. Łodyga prosto wzniesiona, z nielicznymi, skrętoległymi liśćmi, trójkanciasta, naga lub skąpo owłosiona. Liście nerkowate, na długich ogonkach; szczególnie dolne - grubo karbowane, o nasadzie sercowatej; blaszka liściowa ma ponad 2 cm długości i jest tak samo szeroka lub jeszcze szersza.

Liście łodygowe wyraźnie mniejsze i tylko na krótkich ogonkach; wszystkie liście skąpo owłosione i intensywnie zielone. Kwiaty, zebrane w jednej płaszczyźnie w podbaldach, są małe i otoczone żółtozielonymi przysadkami, podobnymi do liści. Kwiaty małe, tylko z 4 krótkimi, jajowatymi działkami kielicha, bez płatków korony. Wewnątrz kwiatu znajduje się 8 krótkich pręcików oraz żółty miodnik w kształcie krążka. Zalążnie na wpół zrośnięte z dnem kwiatowym, prawie dolne, z 2 szyjkami. Dojrzały owoc jest jednokomoro-wą torebką.

Siedlisko: W miejscach cienistych i wilgotnych, często w pobliżu rzek lub potoków.  

Rozmieszczenie: W Europie Środkowej i Północnej przekracza górną granicę drzew. Brak jej w Europie Południowej.

Okres kwitnienia: Od marca do maja.

Zastosowanie: Delikatne zioło używane jest jako sałata. Na wilgotnych stanowiskach może być zbierane już bardzo wcześnie.

Uwagi ogólne: Podobna śledziennica naprzeciwlistna (Chrysosplenium oppositifolium) ma zasięg bardziej zachodni i lekko przesunięty na południe. Szczególnie we Francji roślina ta jest używana jako sałata. Mimo braku płatków korony śledziennica jest zapylana przez owady. Wabi je nektar, wytwarzany wewnątrz kwiatu, jak również płaski, rozłożysty kwiatostan, w którym żółtawe przysadki przejęły funkcję płatków korony.

Podobne prace

Do góry