Ocena brak

Śledź kyzyłagaczewski

Autor /Albin Dodano /31.01.2012

Wygląd: wysokie, śledziowate ciało o równomiernie zaokrąglonym dolnym i górnym profilu głowy. Wysokość ciała, podobnie jak długość głowy, jest mniejsza niż 1/4 jego długości. Małe oczy z powieką tłuszczową. Brak linii bocznej. Górna szczęka z dobrze wykształconym wcięciem. Żuchwa sięga aż do tylnego brzegu oka. Obie szczęki i lemiesz uzębione. Długość płetw piersiowych wynosi 4/5 odległości między nasadami tych płetw a płetw brzusznych. Wyrostki filtracyjne w liczbie 31-43; są one dłuższe od blaszek skrzelowych.  

Ubarwienie: grzbiet zielonkawo lub niebieskawo połyskujący, boki i brzuch srebrzyste. Za pokrywą skrzelową brak jakichkolwiek ciemnych plam.

Długość: przeciętnie 14-16, maksymalnie do 19 cm (ryby 5-letnie).

Występowanie: w zatoce Kyzyłagacz w pd.zach. części Morza Kaspijskiego.

Tryb życia i rozród: pomimo tego, że ten niewielki przedstawiciel śledziowatych jest często łowiony i ma pewne znaczenie gospodarcze, jego biologia jest słabo poznana. Należy do tych gatunków, których osobniki pojedynczo wnikają do rzek i wędrują w górę ich biegu. Większa część populacji trze się już w rzecznych ujściach lub na piaszczystych ławicach przybrzeżnych w morzu. Tarło w kwietniu i maju, Ś. kyzyłagaczewski osiąga dojrzałość płciową w 3. lub 4. roku życia.

Pokarm: drobne bezkręgowce żyjące w toni wodnej, zwłaszcza skorupiaki planktonowe; starsze śledzie zjadają także larwy ryb i narybek.

Podobne prace

Do góry