Ocena brak

Ślazówka

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Najnowsze odmiany ślazówki stanowią jedne z najcenniejszych kwitnących krzewów. Często kwitną od połowy lata aż do późnej jesieni. Dawniej uzyskane odmiany rośliny - z których najbardziej znana jest 'Olbia' - mają kwiaty w landrynkowym odcieniu różu, ale ostatnio pojawiło się kilka nowych form, między innymi 'Barnsley' (bladoróżowe z ciemniejszymi środkami) i 'Ice Cool' (białe), które słusznie zyskują na popularności.

Są to rośliny uniwersalne i jeśli tylko rosną w pełnym słońcu, można je zasadzić w każdym miejscu ogrodu - w skupiskach, a także jako pojedyncze okazy na trawniku. Te luźno rosnące krzewy musimy jednak regularnie przycinać, by zapewnić ciągłe kwitnienie. Ogólnie jednak ślazówki są niewymagające i dość łatwe w uprawie.

Ślazówkę najlepiej posadzić na wiosnę, chociaż okazy wyhodowane w pojemnikach mozna sadzić także w lecie, jeśli nie jest zbyt gorąco i sucho.

Krzewy te wymagają dużo słońca, choć tolerują półcień.

Ślazówki dobrze znoszą suche podłoże i rzadko wymagają podlewania.

Roślina potrzebuje lekkiej, dobrze przepuszczalnej gleby, najlepiej o odczynie pH 6,5-7.

Krzew ten nie jest odporny na niskie temperatury i może ucierpieć podczas srogiej zimy. Rzadko obumiera i szybko odrasta.

Ślazówce służą mocne przycinania. Zimą lub na wiosnę należy przyciąć zeszłoroczny przyrost ok. 30 cm nad ziemią. Roślina odrośnie do połowy lata i będzie kwitła aż do późnej jesieni. Jeśli jej nie przytniemy, zakwitnie wcześnie, ale już nie tak obficie.

Roślinę można szybko rozmnożyć - sadzonki pobrane wczesną wiosną łatwo się ukorzeniają. Może się też sama wysiewać.

Ślazówki nie są długowieczne, ale ze względu na łatwość rozmnażania i szybki wzrost, stare rośliny można bez problemu zastąpić nowymi. Chociaż krzew ma bardzo lekki wygląd, jego gałęzie rosną zadziwiająco gęsto, sięgając nawet do ziemi.

Warto wiedzieć

Nowe odmiany często są niestabilne i barwa ich kwiatów może powracać do zwykłego różu. Odcinamy wszystkie zmienione gałęzie, by pobudzić przyrost łodyg o właściwym kolorze. 

Gałęzie łatwo się łamią w czasie silnych wiatrów. Rośliny najlepiej posadzić w miejscu osłoniętym i podeprzeć palikami.

Do góry