Ocena brak

Skrzydłokwiat Wallisa

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Spathiphyllum wallisii, pochodzące z Kolumbii, jest najpopularniejszym gatunkiem. Ta wiecznie zielona roślina, czasem nazywana lilią pokoju, wyrasta z kłączy. Jej ciemnozielone, połyskliwe liście wyglądają atrakcyjnie nawet wtedy, gdy nie kwitnie. Spiczasta kolba, składajgca się z wielu niepozornych kwiatów, wyrasta z otaczającego ją dużego, owalnego, białego, przekształconego przylistka, nazywanego pochwą kwiatostanową, często błędnie uważanego za kwiat. Utrzymuje się ona wraz z pochwą do pięciu tygodni, z wiekiem przybierając kolor zielony. U niektórych odmian kolba ta wydziela subtelny zapach. Usychające łodygi należy przycinać u nasady, by zapobiec chorobom.

Minimalna temperatura, w jakiej należy hodować Spathiphyllum to 16°C, a optimum w ciągu dnia to 2l°C. Jeżeli temperatury są wyższe, należy zwiększyć poziom wilgotności (by je zrównoważyć) i unikać przeciągów.

Wymaga światła przefiltrowanego przez zasłony okienne, od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Zimą ustawić w pełnym świetle.

W okresie wzrostu skrzydłokwiat potrzebuje dużo wody. Zimą podłoże ma być wilgotne, lecz nie mokre. Jeżeli temperatury są niższe od zalecanych, zmniejszyć ilość podawanej wody, gdyż mogą pojawić się problemy z pleśnią i innymi chorobami powodowanymi przez grzyby.

Zadbajmy, by atmosfera była zawsze wilgotna. Roślinę należy ustawić na warstwie kulek zatrzymujących wilgoć lub żwirze nasączonym wodą. Często zraszać liście, lecz nie kwiatostany.

Skrzydłokwiat należy dokarmiać co miesiąc w okresie wzrostu, stosując standardowy nawóz dla roślin doniczkowych.

Przesadzać na wiosnę (w kwietniu), używając ziemi doniczkowej na bazie torfu.

Nie używajmy środków do nabłyszczania liści, czyszcząc skrzydłokwiat. Kurz i brud należy delikatnie usuwać wilgotną szmatką.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwisają.Roślina zasuszona. Zanurz doniczkę w wodzie, następnie podlewaj częściej.

2) Brak kwitnienia.Wymaga dokarmiania. Sprawdź korzenie, czy nie trzeba rośliny przesadzić. Zwiększ wilgotność. Bardzo duża roślina wymagać może podziału.

3) Liście żółkną.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę w miejsce półcieniste.

4) Liście żółte, z pajęczynką od spodu.Przędziorek - "czerwony pajączek". Ten wytrwały szkodnik nie znosi wysokiej wilgotności i można go zniechęcić, regularnie zraszając wodą spód liści. Poważnie zaatakowane rośliny należy wyrzucić, ponieważ niewieje jest środków działających na przędziorki. Niegroźną inwazję można czasem powstrzymać umieszczenie w podłożu pałeczek z insektycydem.

5) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry