Ocena brak

Skrytokwiat epifityczny

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Crypthanthus jest interesującym przedstawicielem ogromnej rodziny Bromeliaceae. Wszystkie gatynki a jest ich prawie tysiąc pochodzą z Ameryki Południowej, z terenów wschodniej Brazylii. Jest dość wytrzymały i nie sprawia trudności w pielęgnowaniu. Dekoracyjnym walorem tej rośliny jest ulistnienie. Kwiaty ma bardzo małe i ukryte wśród liści. Kwitnie między marcem a sierpniem.

Skrytokwiat uprawiany w doniczce lub innym pojemniku potrzebuje miejsca dobrze oświetlonego, lecz nie w bezpośrednim zasięgu promieni słonecznych. Należy stosować lekkie, zasobne w próchnicę podłoże i jeśli to możliwe, dodać mu torfowca.

Dla gatunków barwnych temperatura zimą powinna wynosić 20-22°C. Formy zielone tolerują nieco niższą temperaturę. Podlewać wtedy należy bardzo oszczędnie i nie nawozić. W okresie wzrostu podlewać normalnie. Należy uważać aby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Nawozić od czasu do czasu, najlepiej przez spryskanie roztworem pożywki rozpuszczonej w wodzie.

Najlepiej rozmnażać przez małe roślinki, powstające w rozecie. Kiedy osiągają odpowiednią wielkość do posadzenia same odpadają. Używać bardzo płytkich pojemników.

Podobne prace

Do góry