Ocena brak

Skrętnik ogrodowy

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Jest to oryginalna roślina o kwiatach przypominających małe storczyki. Niemcy nazywają ją Drehfrucht (spiralny owoc), ponieważ gatunki tworzące nasiona mają spiralnie zwinięte torebki nasienne. Wspaniałe odmiany skrętnika należą do ulubionych roślin pokojowych. Za najpiękniejszą jest uważana wielkokwiatowa odmiana 'Wiesmoor'.    

Streptocarpus należy do rodziny Gesneriaceae. Znanych jest około 80 gatunków pochodzących z tropikalnych rejonów południowej Afryki, Madagaskaru, Birmy i Tajlandii. Sprowadzono je głównie w połowie XIX wieku, choć niektóre gatunki odkryto dopiero po roku 1940. Skrętnik ogrodowy jest kwiatem blisko spokrewnionym z afrykańskim fiołkiem, lecz mniej od niego wymagającym, Nadaje się do chłodniejszych pomieszczeń. Liście niektórych odmian osiągają 60 cm długości. Duże, cylindryczne kwiaty skrętnika wystrzelają wysoko na mocnej łodyżce. Mogą mieć białe, różowe, czerwone lub niebieskie zabarwienie. Skrętnik kwitnie od kwietnia do listopada. Roślina wygląda ładnie przez 2-3 lata, potem można wyprowadzić nową z nasienia lub sadzonki liściowej, która łatwo się ukorzenia.

Zimą jest odporny na niskie temperatury (do 7°C) tak długo, dopóki hodowany jest w suchym miejscu.W pozostałych porach roku do optymalnego rozwoju roślina potrzebuje od 10 do 20°C. Temperatury powyżej 30°C są dla niej zbyt wysokie. Podczas upałów podlewać kilka razy dziennie. Utrzymanie temperatury 15°C może zaowocować stałym kwitnieniem przez całą zimę.

Roślinę należy ustawiać w miejscu jasnym, ale nie nasłonecznionym. Wystarczy jej 14 do 16 godzin sztucznego światła dziennie.

Zimą podlewać raz na tydzień. W okresie wzrostu roślina potrzebuje dużo wody. Ziemia musi wyschnąć między podlewaniami. Podlewać, zanurzając donicę w wodzie na 15 minut. Odczekać, by nadmiar wody odciekł.

Skrętnik wymaga umiarkowanej wilgotności. Unikać pozostawiania kropel wody na liściach. Doniczkę z kwiatem dobrze jest ustawić na podstawce z granulkami absorbującymi wodę.

Przy każdym podlewaniu, gdy roślina rozwija się, stosować nawóz potasowy. Co dwa, trzy miesiące doniczkę przemyć wodą w celu usunięcia nadmiaru osadzających się soli mineralnych.

Przesadzać pod koniec marca. Usunąć stary kompost. Może się okazać, że roślina sama z siebie dzieli się na dwie lub więcej części. Każdą z nich przesadzić do większej doniczki zawierającej torf. Kiedy roślina rozwinie się, przesadzić ją powtórne do jeszcze większej doniczki wypełnionej pół na pół torfem i kompostem na bazie gliny.

Młode okazy skrętnika są łatwiejsze w hodowli w domu i mogą wydać znacznie więcej kwiatów. Zanotowano nawet przypadki kwitnienia ponad 150 kwiatków na pojedynczej roślinie rosnącej w doniczce.

COŚ JEST ŹLE

1) Zimą liście gniją.Zbyt niska temperatura i zbyt mokra ziemia. Przestaw w cieplejsze miejsce i ogranicz podlewanie. Opyl roślinę siarką.

2) Liście zwijają się.Zbyt sucho. Podlewaj częściej.

3) Zielone, lepkie owady na szypułkach kwiatowych.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry