Ocena brak

Skorek pospolity

Autor /Eligiusz Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość 1-1,5 cm. Przednie skrzydła skorków przekształcone są w krótkie, twarde pokrywy, pod którymi ukryte są w stanie spoczynku duże, błoniaste, potrójnie złożone skrzydła tylne. Skorki latają jednak rzadko, wolą biegać. Odwłok zakończony jest zmienionymi w mocne cęgi przysadkami odwłokowymi, które u samców są silniej, natomiast u samic słabiej wygięte. W środkowej Europie żyje zaledwie 7 spośród około 1300 występujących na świecie gatunków skorków.  

Środowisko: skorki zasiedlają różne środowiska, zamieszkują powierzchnię i wierzchnie warstwy gleby, w której także zimują. Dobrze czują się w mieszkaniach, szczególnie chętnie przebywają w doniczkach z kwiatami.

Występowanie: skorek pospolity został mimowolnie rozprzestrzeniony przez człowieka na niemal całym świecie.

Liczebność: w Europie pospolity i liczny.

Rozród: samice skorków, co jest rzadkością wśród owadów, wykazują daleko posuniętą troskę o potomstwo. Na wiosnę i jesienią skła-wymaga do rozwoju czystej, dobrze natlenionej wody. Widelnica dwukropka żyje w Europie, głównie w potokach, płynących na średnich wysokościach, oraz nad ich brzegami.

Pokarm: skorki uważane są za owady wszystkożerne - żywią się zarówno martwymi, jak i żywymi owadami, a także delikatnymi częściami roślin, np. płatkami kwiatów i miąższem owoców, są jednak znacznie bardziej pożyteczne niż szkodliwe. Całkowicie fałszywy jest przesąd, że skorki przebijają błony bębenkowe śpiących ludzi.

Podobne prace

Do góry