Ocena brak

Skład krwi obwodowej

Autor /zuzanna Dodano /30.12.2011

Skład krwi obwodowej, krążącej w naczyniach krwionośnych. Najliczniejszym morfotycznym elementem są krwinki czerwone (erytrocyty); w jednym mililitrze sześciennym jest ich przeciętnie u mężczyzn 5 milionów, u kobiet 4,5 miliona. Na tę samą objętość krwi przypada krwinek białych 6—8 tys., w tym granulocytów obojętnochłonnych ok. 65%, kwasochłonnych 2—4%, zasadochłonnych 0,3—0,9%, limfocytów ok. 25%, monocytów 4—8%, płytek krwi ok. 250 tysięcy.

Stan ten waha się u dorosłego zdrowego człowieka nieznacznie i utrzymuje na tym poziomie, ponieważ liczba komórek pojawiających się we krwi na skutek czynności narządów krwiotwórczych równoważy się z liczbą elementów starzejących się i obumierających nieustannie w ustroju. A więc erytrocyt żyje we krwi ok. 120 dni, po czym ginie, przeważnie w śledzionie; granulocyt ginie po zaledwie 2—3 dniach życia we krwi.

W czasie oddychania krwinki czerwone pobierają w płucach tlen, wiążą go z hemoglobiną i następnie przenoszą do wszystkich tkanek ustroju; krwinki białe, z których większość ma zdolności żerne, ważne są w walce ustroju z bakteriami; w czynności obrony ustroju są wspomagane przez wytwarzane przez komórki plazmatyczne i limfocyty ciała odpornościowe.

Podobne prace

Do góry