Ocena brak

Skalnica ziarenkowata

Autor /Tomasz Dodano /19.01.2012

Bylina o różyczce liści odziomkowych nerkowatosercowatych, w których kątach znajdują się bulwki rozmnażające roślinę. Łodyga skąpo ulistniona, w górze rozgałęziona, kończy się podbaldachem złożonym z białych kwiatów. Owocem jest torebka. Jest to gatunek często spotykany na słonecznych zboczach, skrajach pól i na łąkach. W celach leczniczych zaczęto go używać w XVIII wieku, gdy zauważono jego działanie moczopędne i wykrztuśne.

Zbiera się ziele (Herba Saxifragae), ścinając ręcznie górną część pędów. Po szybkim wysuszeniu w miejscu cienistym i przewiewnym lub w suszarni przechowuje się je w zamkniętych pojemnikach w suchym pomieszczeniu. Ziele zawiera garbniki, gorycz, żywicę i glikozydy. Ma silne właściwości moczopędne i wpływa na rozpuszczanie się kamieni nerkowych i moczowych. Sporządza się odwar z 2 łyżeczek do kawy suchego, pociętego ziela na filiżankę wody i pije 2-3 razy dziennie. Częściej jednak ziele skalnicy jest składnikiem mieszanki z miętą, glistnikiem, rdestem ptasim i ostropestem plamistym.

Pokrewna skalnica okrągłolistna (S.rotundifolia), ma te same właściwości i jest również zbierana. Niektóre inne gatunki skalnicy są roślinami ozdobnymi skalnych ogródków.

Okres kwitnienia:

V-VII

Zbiór ziela:

V-VII

Podobne prace

Do góry