Ocena brak

Skalnica rozłogowa

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ta atrakcyjna bylina doskonale rośnie w chłodnym pokoju lub na oszklonej werandzie. Wytwarza mnóstwo małych roślinek i świetnie nadaje się do wiszącego kosza. Z czasem zapełni całą doniczkę, ponieważ jej łodygi ukorzeniają się w miarę wzrostu. Białe kwiaty skalnicy nie są szczególnie dekoracyjne.

Skalnica lubi chłodne warunki, więc nadmiar ciepła równoważymy dodatkową wentylacją lub wystawieniem rośliny na dwór. Należy ją chronić przed mrozem. Toleruje 5-7°C.

Nie znosi bezpośredniego słońca. Uprawiamy ją w częściowym cieniu, sprawdzając, czy sezonowe zmiany w oświetleniu nie wpływają na roślinę niekorzystnie.

W czasie wzrostu podlewamy obficie, pozwalając, żeby powierzchnia ziemi przeschła, zanim znów podlejemy roślinę. W zimie podajemy mniej wody.

Poziom wilgotności ma niewielkie znaczenie dla tej rośliny. Liści nie zraszamy, bo są pokryte włoskami.

Rośliny nie nawozimy, jeśli co roku przesadzamy ją do świeżej ziemi.

Przesadzamy na wiosnę. Co trzy lata ukorzeniamy nowe rośliny, które zastąpią stare okazy (młode skalnice wyglądają ładniej). Można też podzielić roślinę macierzystą. W wiszących koszach sadzimy do ziemi torfowej.

Jeśli chcemy uzyskać nową roślinę, umieszczamy małą roślinkę na powierzchni odpowiedniej ziemi w doniczce. Łodygę łączącą ją z rośliną macierzystą przypinamy do ziemi spinką do włosów lub zagiętym drutem. Dopiero gdy wytworzą się korzenie, odcinamy młodą roślinkę od jej "matki".

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zniekształcone, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce często atakują skalnicę. Opryskaj raz na miesiąc pyretrum lub insektycydem systemicznym.

2) Poszarpane, stare liście u podstawy.Roślina zestarzała się. Wprowadź nową z rozmnóżki, starą wyrzuć.

3) Roślina nie twotrzy rozłogów.Wymaga dokarmiania. Sprawdź, czy nie trzeba jej przesadzić.

4) Roślina wyciągnięta, rozeta traci zwarty pokrój.Zbyt gorąco. Przestaw roślinę w chłodniejsze, bardziej przewiewne miejsce.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą zaatakować miękkie, soczyste pędy tworzące się, gdy warunki są zbyt ciepłe. W takim wypadku korygujemy warunki uprawy i stosujemy odpowiedni insektycyd przeciw mszysom.

Podobne prace

Do góry