Ocena brak

Skalnica "Peter Pan"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Skalnica 'Peter Pan' jest zgrabną, karłowatą rośliną, przypominającą mchy. Zapewni ona barwny akcent w ogródku wiosną i na początku lata. Doskonale nadaje się do skalnego ogródka w doniczce. Należy umieścić ją blisko domu, by móc w pełni docenić jej miniaturowe kwiaty. Wiecznie zielone liście o bogatej fakturze nabierają brązowego odcienia, kiedy zimą obniżają się temperatury. Ta odmiana skalnicy nadaje sie również do sadzenia pod krzewami, gdzie w cieniu i na szybko przesychającej glebie może bez problemów rozrastać sie i ukorzeniać, tworząc zielony dywan. Lubi chłodne i suche warunki. Rosnąc w wilgotnym klimacie wymaga właściwej pielęgnacji, która zapobiegnie gniciu.

Jest w pełni odporna na mróz i dabrze znosi bardzo niskie temperatury, jeżeli tylko ma suche korzenie. Z przesiąkniętą i zamrożoną bryłą korzeniową szybko zginie. Można ją też uprawiać w domu, ale tylko w nieogrzewanej, chłodnej szklarni z dobrą wentylacją. Chronimy ją przed przegrzaniem w lecie.

Potrzebuje otwartego, słonecznego stanowiska na wiosnę, a w lecie nieco osłony przed promieniami słońca w południe.

Podłoże powinno być stale lekko wilgotne i mieć bardzo dobry drenaż. Pojemniki muszą mieć liczne otwory odpływowe. Podsypujemy żwiru wokół nasady każdej rośliny, by mieć pewność, że nie "topi się" w wodzie. Polewamy ziemię, oszczędnie, z boku rośliny. Zimą ograniczamy podlewanie do niezbędnego minimum, gdyż okazy otrzymujące w tym okresie niewiele wody mają większe szanse przeżycia, a doniczkę chronimy przed opadami, stawiając ją pod okapem lub przy ścianie. Skalnica 'Peter Pan' toleruje twardą wodę.

Nie wymaga podnoszenia poziomu wilgotności powietrza.

Nie trzeba jej nawozić. Wystarczającą ilość substancji odżywczych uzyska ona z gleby i otrzyma w wyniku przesadzania.

Dekorację ze skalnic należy przesadzać co 3-4 lata, dzieląc większe rośliny i umieszczając aranżację w świeżej ziemi. Stosujemy łatwo przepuszczalną mieszankę na bazie gliny, o pH 6,5-7,5. By zwiększyć drenaż dodajemy do 50% żwiru ogrodniczego.

Żwir wokół rośliny i pod jej nasadą uchroni ją przed zamoczeniem.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zniekształcone, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce często atakują skalnicę. Opryskaj raz na miesiąc pyretrum lub insektycydem systemicznym.

2) Poszarpane, stare liście u podstawy.Roślina zestarzała się. Wprowadź nową z rozmnóżki, starą wyrzuć.

3) Roślina nie twotrzy rozłogów.Wymaga dokarmiania. Sprawdź, czy nie trzeba jej przesadzić.

4) Roślina wyciągnięta, rozeta traci zwarty pokrój.Zbyt gorąco. Przestaw roślinę w chłodniejsze, bardziej przewiewne miejsce.

Podobne prace

Do góry