Ocena brak

Skalnica cienista

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Skalnice to bardzo liczna rodzina drobnych roślin zielnych. Znanych jest ponad 300 gatunków skalnic, w samej Polsce ponad 20. Niektóre z nich rosną w postaci gęstych poduszek, inne są roślinami płożącymi.

Skalnica cienista (Saxifraga x ubrium) to bujna rozłożysta roślina. Latem, ponad rozetami liści, pojawiają się jasnoróżowe kwiaty. Skalnica cienista w niewielkim stopniu przypomina inne rośliny z tej rodziny, które są przewaznie delikatniejsze. Skalnica cienista jest odpowiednia do obsadzania brzegów ścieżek. Doskonale zadarnia ubogie podłoże oraz obszary pod drzewami czy krzewami. Skalnica cienista jest rośliną macierzystą dla wielu innych interesujących podgatunków i odmian.

Do najbardziej znanych odmian należą 'Aureopunctata' oraz 'Elliotts Variety'.

Warto wiedzieć

Skalnica może być atakowana przez rdzę. Trzeba wtedy użyć fungicydów. Na inne choroby i szkodniki jest dość odporna. Zdrowie rośliny zależy przede wszystkim od warunków, w jakich żuje, a więc głównie od gleby i jej wilgotności. 

Skalnice rosną najlepiej na glebach próchnicznych i przepuszczalnych. Na bardzo żyznym podłożu będą wybujałe. 

Pojedyncze rozety odrywamy delikatnie od rośliny macierzystej i ukorzeniamy jako sadzonki wiosną lub latem. Skalnice cieniste możemy również rozmnażać przez wysiew nasion do doniczek lub pojemników.

Podobne prace

Do góry