Ocena brak

Sitowie pochylne

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Wiecznie zielone sitowie jest zazwyczaj sprzedawane jako nowalijka w plastikowych tubach. Dlatego przypominające trawę liście wyglądają, jakby rosły w górę, podczas gdy w rzeczywistości przypominają fontannę. Często się zdarza, że dopiero gdy roślina umiera odkrywamy, że jej korzonki znajdują się na górze. Dlatego wilgoć w samej tylko doniczce nie zaspokoi daleko położonych, kulkowatych korzonków. Roślina pochodzi z terenów podmokłych więc jej korzenie muszą być stale nawilżane, jeżeli chcemy odnieść sukces w jej hodowli. Śródziemnomorskie sitowie pochylne wygląda atrakcyjnie przez cały rok. Drobne kwiatki rosną na końcach łodyżek sprawiając, że roślina przypomina trochę mop z zielonych włosów, służący do zmywania podłóg. Efektownie wygląda w wiszącym koszyku, chociaż jej wymagania związane z nawilżaniem sprawiają, że czynność ta staje się wtedy kłopotliwa, Dobrze prezentuje się na tle białych ścian, zwłaszcza gdy światło padające od spodu sprawia, że rzuca ona ciekawe cienie

Najlepsza temperatura, wymagana przez roślinę, znajduje się w przedziale od 16 do 20°C. Uwzględniając jej potrzeby co do wilgotności powietrza, ważne jest, żeby utrzymywać temperaturę optymalną.

Preferuje jasne światło, jak i półcień. Jeśli zapewnimy jej wilgotność, będzie tolerowała też bardzo jasne światło. Nie należy jednak latem wystawiać jej bezpośrednio na słońce. Brak światła lub jego niedostateczna ilość prowadzi do obumarcia rośliny.

Należy dbać o ciągłe nawilżanie, tak jednak, by nie przesadzić z ilością wody. Podlewamy za każdym razem, kiedy kompost wyschnie. W lecie zaleca się umieścić doniczkę na spodku z wodą, by zapewnić korzeniom odpowiedni poziom nawilżenia. Zimą należy zredukować ilość wody, jeżeli roślina znajduje się w niskiej temperaturze. Sitowie świetnie nadaje się do upraw hydrokulturowych.

Poziom wilgotności dla tej rośliny powinien być wysoki jeżeli inne jej wymagania są spełnione. Zaokrąglone łodyżki nie wymagają nawilżania, za wyjątkiem przypadków, gdy wystawione są na działanie podmuchów ciepłego powietrza. Wtedy spryskujemy ją codziennie. Suche powietrze jej szkodzi i może prowadzić do uschnięcia.

Nawozimy tę roślinę przez cały rok standardową odżywką, co dwa trzy tygodnie.

Środek rośliny staje się stopniowo coraz mniej atrakcyjny i może zacząć więdnąć. Wówczas oddzielamy zdrowe jej części od obumarłych i przesadzamy do dobrej jakości kompostu na bazie torfu.

Jeżeli trzymamy sitowie pochylne w plastikowej tubie, należy podlewać je od góry, a nie bezpośrednio do doniczki.

Podobne prace

Do góry