Ocena brak

SINDIBAD

Autor /Herkulan Dodano /13.04.2012

Wielki mędrzec z Opowiadań o podstępach kobiet i siedmiu wezyrach z Baśni z 1001 nocy (zob. Tysiąc), któremu pewien król powierzył wychowanie swego niezmiernie udanego syna. Pewnego dnia Sindibad wyczytał z gwiazd przepowiednię, że królewicz umrze, jeżeli nie będzie milczał przez najbliższe 7 dni. Usłyszawszy to król umieścił syna w pałacu, w którym piękne niewolnice zabawiały zmuszonego do milczenia młodzieńca grą na lutni.

Ulubiona nałożnica króla, ogarnięta namiętnością do królewicza, rzuciła się na niego, on ją jednak odepchnął i na migi dał jej do zrozumienia, że za tydzień powie ojej postępku ojcu, który każe ją stracić. Wówczas niewolnica pomówiła go przed królem o zamach na jej cześć. Zapalczywy król wezwał swych siedmiu wezyrów i kazał im zabić syna.

Oni jednak, aby zyskać na czasie, opowiadali mu przez 7 dni historie o przewrotności kobiet i szkodliwości pochopnych decyzji. Aby zniweczyć ich wpływ, niewolnica opowiadała mu przez 7 nocy historie o łajdactwach wezyrów. Wreszcie po upływie terminu ustalonego przez Sindibada sam królewicz wyjaśnił sprawę, dowodząc swej niewinności i perfidii niewolnicy.

Jest to jedna z najpopularniejszych opowieści lud., znana od czasów staroż. (zob. Putyfar) w najrozmaitszych wersjach i odmianach, pochodząca w tym kształcie prawdop. z V w., z Indii. Jedna z gł. wersji, bizantyjska z XI-w., to Syntipas (od. gr. transpozycji imienia wychowawcy księcia), gdzie występuje jeszcze siedmiu mędrców, a nie wezyrów.

Opowieść ta dotarła do Europy w XII w., a spopularyzował ją fr. romans wierszem Siedmiu mędrców (wczesny XIV w.) i wersja prozaiczna Dolopathos (ok. 1225). W 1475 ukazał się drukiem przekład łac. z fr. pt. Historia siedmiu mędrców Rzymu. Wydanie strasburskie pt. Pontianus.

Dicta aut facta sep te m sapientum łac., 'Słowa i czyny siedmiu mędrców', z 1512 stało się podstawą tł. Jana z Koszyczek (Kraków 1540) pt. Poncjan, który ma w sobie rozmaity powieści miłe barzo ku czcieniu, bogato ilustrowanego. Imię Sindibad występuje też w formie Sandabar i Sindabar.

Podobne prace

Do góry