Ocena brak

Sieja ostropyska

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: śledziowate ciato z małą głową i bardziej lub mniej - zależnie od odmiany - wydłużonym pyskiem. Łuski większe niż u gatunków z rodziny łososiowatych. Linia boczna pełna. Niewielki, dolny otwór gębowy sięga do przedniej krawędzi oka. Na pierwszym łuku skrzelowym 35-44 (zwykle 40) długich wyrostków filtracyjnych.  

Ubarwienie: grzbiet niebieskoszary do oliwkowego, boki i brzuch srebrzyste z niebieskawym i czerwonawym połyskiem. Pysk u wszystkich form ciemnoniebieski do czarniawego.

Długość: 25-40, maksymalnie do 50 cm. W Alpach do 32 cm.

Występowanie i środowisko: od Alaski poprzez Syberię do północnej Europy - Wyspy Brytyjskie (»schelly«, »gwyniad«), południowa część Morza Północnego (po angielsku »Hou-ting«, po niemiecku »Nordseeschnapel«), jeziora w zlewisku Bałtyku; jeziora leżące w Alpach i na ich pogórzu (»Gangfisch«).

Tryb życia i rozród: za typowych przedstawicieli tego gatunku uważane są formy wędrowne, żyjące m.in. w Morzu Północnym i wstępujące niegdyś ogromnymi stadami na tarło do Renu i Łaby, ale obecnie niemal całkowicie wymarłe. Formy osiadłe (niewędrowne) są obecnie rozprzestrzenione dzięki sztucznej hodowli, zarybieniu i wsiedlaniu. W jeziorach leżących na pogórzu Alp powstały dzięki temu mieszane populacje różnych form tego gatunku, czemu sprzyja dodatkowo postępująca eutrofizacja wzmiankowanych jezior.

Pokarm: bezkręgowce denne, ponadto plankton.

Podobne prace

Do góry