Ocena brak

Sieja

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: śledziowate, ale stosunkowo krępe ciało z dość małą, stożkowatą głową i tępo zakończonym pyskiem. Łuski większe niż u ryb z rodziny łososiowatych. Linia boczna pełna. Niewielki, dolny otwór gębowy ledwie sięga do przedniego brzegu oka. Szczęka górna jest szeroka i krótka. Na pierwszym łuku skrzelowym 20-29 (zwykle 24) krótkich wyrostków filtracyjnych.  

Ubarwienie: grzbiet jasnoniebieskawozielony do oliwkowego, boki i brzuch białe do srebrzystych.

Długość: 50-60 cm (Alpy), maksymalnie do 86 cm (Syberia).

Występowanie i środowisko: dolne biegi rzek i jeziora od Syberii po zlewisko Morza Białego, Bałtyk oraz duże głębokie jeziora w Szwecji, północnych Niemczech (m.in. w jez. Selanter i Schab), Polski i północno-zachodnich rejonów byłego Związku Radzieckiego, a także liczne jeziora w Alpach i na ich pogórzu, leżące na terytoriach Bawarii, Austrii i Szwajcarii.

Tryb życia i rozród: występujące w Arktyce i Bałtyku różne formy czyra są wędrowne, natomiast w jeziorach osiadłe, żyjące na dużych głębokościach. Tarło trwa od października do grudnia i w zależności od zbiornika może odbywać się w wodach płynących lub na podwodnych stokach jezior. Narybek, który wylągł się z ikry złożonej w rzekach wędruje do jezior, gdzie dojrzewa płciowo w 4.-5. roku życia.

Pokarm: niewielkie bezkręgowce denne (skąposzczety, larwy owadów, mięczaki), dodatkowo większe organizmy planktonowe.

Podobne prace

Do góry