Ocena brak

Serissa foetida

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Ta wiecznie zielona roślina całkiem dobrze rozwija się w półcienistych pomieszczeniach, choć wytrzymuje także na bardziej nasłonecznionych stanowiskach. Pochodzi ona z Chin oraz Japonii i cieszyła się w przeszłości zmienną popularnością. Kiedyś bardziej ceniona była odmiana S.f.'Plena' o drobnych, podwójnych kwiatach w kształcie różyczek, które pojawiały się przez całe lato. Obecnie popularniejsza jest odmiana S.f.'Variegata' o liściach z dekoracyjnymi brzegami, które utrzymują się przez cały rok. Dodatkowo odmiana ta wydaje w okresie od wiosny do jesieni pojedyncze, białe kwiaty o lejkowatym kształcie. Roślina ta nadaje się do sadzenia jako uzupełnienie lub przykrycie podłoża w kompozycjach z większymi okazami doniczkowymi. Starajmy się umieścić ją tak, żeby liście nie były narażone na uszkodzenia, ponieważ pod wpływem urazów wydzielają one nieprzyjemny zapach.

Potrzebuje w zimie minimalnie od 7 do 10°C. Podczas letnich upałów, gdy temperatury przekraczają 20°C, niezbędnym warunkiem jest zapewnienie jej dobrej wentylacji, ale bez przeciągów.

Wiosną, zimą oraz jesienią roślinę trzymamy w dobrze nasłonecznionym miejscu. Natomiast przez pozostałą część roku trzeba chronić jej liście przed oparzeniami słonecznymi.

Tę odmianę musimy podlewać obficie. Przed kolejnym nawadnianiem pozwalamy przeschnąć powierzchni kompostu. W czasie zimy roślina potrzebuje znacznie mniej wilgoci.

Zraszamy tylko w czasie upałów. Jeśli uprawiamy ją w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem oraz w bardzo suchym powietrzu, ustawiamy obok miskę z wodą, aby podnieść wilgotność w bezpośrednim otoczeniu rośliny.

Jeśli przesadzamy ją na wiosnę, nie potrzebuje nawożenia. Nie przesadzana - potrzebuje wymiany wierzchniej warstwy ziemi i nawozu o wolnym działaniu.

Stosujemy łatwo przepuszczalny kompost na bazie torfu. Jeśli mamy problemy z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności podłoża, stosujemy kompost na bazie gliny z dodatkiem do Ľ objętości mchu torfowca. Okazy o przerośniętej bryle korzeniowej przesadzamy na wiosnę.

Zbyt wyrośnięte pędy przycinamy jesienią, po przekwitnięciu. Roślinę rozmnażamy z półzdrewniałych sadzonek pędowych, które pobieramy późnym latem.

GDY ZAUWAŻYSZ

Kruche brzegi liści Bardzo suche powietrze powoduje, że krawędzie liści stają się kruche, wysuszone i brązowe. Trzeba dostosować poziom wilgotności do wymagań rośliny. 

Opadanie liści Jeśli warunki uprawy są zbyt ciepłe, roślina gubi liście.

Podobne prace

Do góry