Ocena brak

Serduszka okazałe

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ta zielna bylina wyłania się z ziemi wiosną i zamiera w połowie lata. Japońska D.spectabilis ładnie dekoruje wczesną wiosną chłodne, lekko zacienione miejsca. Ponieważ zamiera, zanim minie połowa lata, można ją wraz z doniczką włożyć do większego pojemnika, a następnie wyjąć i zastąpić inną, później kwitnącą byliną. Zarówno kwiaty jak i liście tej rośliny prezentują się bardzo efektownie i dlatego stanie się ona ozdobą każdej kolekcji roślin zgromadzonej na dworze. Jej kwiaty można ścinać i ustawiać w wazonie. Różowe pąki kwiatowe przypominają nieco wyglądem krwawiące serca. Po otwarciu ukazują stopniowo białe, wewnętrzne płatki, które zwieszają się w grupach osiągających 22 cm długości. Dojrzałe okazy mają kępy głęboko rozczłonkowanych, pierzastych liści, które przetrwają dłużej, gdy roślinę trzymamy w miejscu chronionym przed ciepłem i słońcem.

Roślina jest odporna na niskie temperatury. Jej wymiary powodują, że nie nadaje się do małych doniczek. Lepiej niż inne rośliny ogrodowe toleruje zimowe mrozy i wilgoć. Zbyt wysokie temperatury skracają okres kwitnienia i źle wpływają na liście.

Ustawiamy w półcieniu. W regionach o chłodniejszym klimacie może rosnąć także w pełnym słońcu.

Okazy posadzone w doniczkach podlewamy obficie. Przed kolejnym nawadnianiem powierzchnia kompostu powinna przeschnąć.

Nie potrzebuje zwiększonej wilgoci. Liście więdną w zbyt ciepłym miejscu. Nie można temu zapobiec przez ich zraszanie.

Jeśli rośnie w świeżym kompoście, nie potrzebuje nawożenia. Dojrzałe okazy nawozimy uniwersalną odżywką, wczesną wiosną, gdy pojawiają się nowe pędy.

Serduszka sadzimy w łatwo przepuszczalnym podłożu na bazie gliny. Duże okazy dzielimy i przesadzamy co 3-4 lata. Mniejsze można przesadzać co roku. Korzenie są bardzo kruche, dlatego musimy obchodzić się z nimi ostrożnie.

Roślinę można trzymać w domu, w chłodnym miejscu. Sadzimy ją jesienią. Ustawiamy w dobrze oświetlonym miejscu (w lO°C). Kwiaty pojawią się wczesną wiosną. Gdy liście zaczną żółknąć, przenosimy ją na dwór, w miejsce chronione przed mrozem. Uśpione korzenie przesadzamy, by zakwitła za rok.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce Mięsiste, ale delikatne liście tej wczesnowiosennej rośliny są często atakowane przez mszyce. Szkodniki zwalczamy zaraz po zauważeniu.

Warto wiedzieć

Korzenie serduszek są bardzo delikatne, podczas sadzenia należy się z nimi obchodzić ostrożnie.

Nasiona wysiewamy do wilgotnej, piaszczysto torfowej gleby i następnie - przez sześć tygodni - trzymamy w zamrażalniku. Do kiełkowania serduszka potrzebują temperatury 13-16deg;C.

Serduszka preferują stanowiska lekko zacienione. Nie znoszą bezpośredniego słońca.

Byliny najlepiej rosną w wilgotnej glebie ilastej, wzbogaconej w dobrze rozłożoną materię organiczną. Odpowiedni odczyn pH to 5,5-7,0.

Rozkrzewione kępy należy rozdzielać co 3-4 lata. Najlepiej to robić wiosną. W miejscach nie osłoniętych warto dla wysokich pędów serduszek postawić delikatne podpórki. Późnym latem usuwamy przekwitłe kwiaty . Przycinamy równiez stare liście, dzięki czemu zrobimy miejsce dla nowych.

Rozmnażamy przez sadzonkowanie bocznych pędów wiosną slbo przez ukorzenienie oderwanych liści. Do sadzenia nadają się też oderwane korzenie, jeśli są na nich białe pąki odnawiające.

Podobne prace

Do góry