Ocena brak

Sen - SNY I MARZENIA

Autor /Polikarp Dodano /12.10.2011

Sny stanowią podstawowy materiał do poznawania fenomenu symboli. Badając symbolikę snów należy je traktować jak fakty, specyficzny przejaw naszej podświadomości. Badając sen, idąc w głąb jego treści, warto z niego wyłuskać obrazy i charakterystyczne dla niego myśli, nie przekraczając jego granic.

Obrazy z naszych snów są bardziej frapujące niż przeciwstawne im koncepty z dnia codziennego. Dzieje się tak ponieważ niosą w sobie więcej elementów naszej psychiki. Praktyka codzienna zmusza nas do oczyszczania naszych myśli i języka z elementów fantazji, pozbawiając ich tym samym cech prymitywnych. Wszystkie dziwaczne cechy naszych myśli są spychane do podświadomości. Ludy prymitywne przypisują kamieniom, roślinom, zwierzętom cechy, które nam wydają się obce i nie do zaakceptowania.

Jesteśmy tak racjonalni, że trudno nam sobie wyobrazić to czego rozum nie potrafi wytłumaczyć. W takich sytuacjach skłonni jesteśmy wątpić we własne zdrowie psychiczne. Człowiek prymitywny wystawiony na taki szok, nie wątpiłby w swoje zdrowie żyjąc we własnym świecie fetyszów, duchów i bogów.

Marzyciele lub osoby pewne siebie śnią, że fruwają lub spadają. Sny w ten sposób uzupełniają ich osobowość lub ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Lekceważąc te sygnały może spotkać nas wypadek w realnym świecie.

Sny są naturalne i nie są związane z problemami natury etycznej, filozoficznej...

Sny mogą być prorocze. To nie są cuda. Wiele naszych życiowych problemów ma długą historię zapisaną w podświadomości. Często zbliżamy się do przykrego zdarzenia, nieświadomi niebezpieczeństwa. Ale co wymyka się naszej świadomości jest zapisane w podświadomości, która ostrzega nas za pośrednictwem snu.

Żaden symbol ze snu nie jest oderwany od umysłu śniącego i nie ma z góry ustalonego sposobu interpretacji snów. Dlatego spotykane w księgarniach klasyfikacje snów i symboli są nieprawdziwe. Chcąc właściwie interpretować sny warto poznać wszystko co jest związane z symbolami, a następnie wszystko zapomnieć, przed interpretacją snów konkretnej osoby.

W języku angielskim i francuskim "marzenie" oznacza to samo co "sen". A sen to coś realnego. Sny to nic innego jak głosy instynktu z naszej podświadomości, czyli najcenniejsze podpowiedzi.

Często jesteśmy pozbawieni marzeń. Dzieje się tak gdy w racjonalnym, świadomym życiu nazbyt oderwaliśmy się od instynktownych pragnień. Zepchnęliśmy i zamknęliśmy nasze marzenia w podświadomości. Na dłuższą metę ten brak równowagi psychicznej jest niebezpieczny.

Nieraz trudno nam rozpoznać intymne marzenia, gdy nadmiar treści podświadomych przedarł się do świadomości. W tym okresie śnią nam się koszmary. Taki stan często przeżywamy w czasie życiowych zakrętów, przed wyjściem na prostą.

"W każdym z nas jest ktoś, kogo nie znamy. Przemawia do nas w snach i tłumaczy, że widzi nas zupełnie inaczej, niż my - siebie"

Podobne prace

Do góry