Ocena brak

SEN - na podstawie tekstu „Sen i marzenia senne”

Autor /OttoIII Dodano /11.01.2012

 • Co to jest?- Żyjemy wg rytmu dobowego. Cała fizjologia ( metabolizm, praca serca, temperatura, hormony) słabną w ciągu dnia. Po aktywnym dniu potrzebna jest nam regenerująca noc- sen. Trzecia część rytmu dobowego to okres spoczynku. W ciągu snu, w zależności od jego faz, zmienia się kształt fal mózgowych. Sen podzielony jest na 2 rodzaje: REM i NREM. W REM występuje co pewien czas faza szybkich ruchów gałek ocznych. REM to również okres marzeń sennych. W NREM mamy 4 fazy snu (NREM jest 9x dłuższe od REM). Z każdą kolejną fazą zwalnia tempo fal mózgowych od 14 Hz/s do 1-2 Hz/s. Wyjątkiem jest faza 2 snu, w której występują tzw. Iglice snu- serie aktywności elektrycznej o częstotliwości od 12 do 16 Hz. NREM i REM składają się na jeden cykl, który w ciągu nocy może się powtarzać.

 • Dlaczego śpimy?- Człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu, aby zregenerować i móc działać sprawnie. NREM zapewnia ochronę i regenerację organizmu. W czasie snu może odbywać się synteza neuroprzekaźników. Zostaje uzupełnione zapotrzebowanie na energię. Sen REM odpowiedzialny jest za wiele funkcji np. w okresie niemowlęcym za wytwarzanie dróg między nerwami i mięśniami, i umożliwia poruszanie oczami. Może odgrywać ważną rolę w zatrzymywaniu nastawienia i emocji oraz do przechowywania wspomnień. Sen REM jest potrzebny do przywrócenia równowagi po śnie NREM.

 • Zaburzenia:

  • Bezsenność- kiedy ilość lub jakość snu jest niezadowalająca. Charakteryzuje się niezdolnością do szybkiego zasypiania, częstym lub wczesnym budzeniem się. Powstaje w skutek czynników psychologicznych, środowiskowych i biologicznych.

  • Narkolepsja- charakteryzuje się okresowym zasypianie w ciągu dnia, często towarzyszy jej katapleksja, zwiotczenie mięsni, utrata kontroli nad nimi pod wpływem pobudzenia emocjonalnego. Zasypiając od razu przechodzimy do snu REM.

  • Bezdech senny- oddechowe zaburzenia snu. Gdy człowiek przestaje oddychać poziom tlenu we krwi spada, następuje wydzielanie hormonu alarmowego w skutek czego człowiek budzi się- zaczyna oddychać. Często występuje u wcześniaków.

  • Somnambulizm (sennowłództwo)- osoby w czasie snu wstają z łóżka i chodzą, występuje częściej u dzieci niż u dorosłych. Jest ono związane z pobudzeniem- związane z ruchami ciała lub mową-w 3 i 4 fazie snu NREM.

  • Senność w ciągu dnia- nadmierna senność powoduje zmniejszenie czujności, osłabienie refleksu, pogorszenie wyników w zadaniach ruchowych i poznawczych. Wynika to z braku wystarczającej ilości snu, ma też podłoże fizjologiczne.

 • Marzenia senne- Występują w większości w fazie REM. NREM towarzyszą rzadziej. Odgrywają ważną rolę w życiu psychicznym ludzi. Marzenia senne przyjmują postać opowiadań emocjonalnych dlatego są badane przez psychoanalityków (Freudowska analiza marzeń sennych). Freud uważał sny za symboliczną ekspresję silnych, nieświadomych, wypartych pragnień. Sny mają treść utajoną i jawną, ukazujące się śpiącemu po przejściu procesu zniekształcania. Wg psychoanalityków marzenia senne ujawniają nieświadome pragnienia, obawy związane z tymi pragnieniami oraz charakterystyczne mechanizmy obronne.

 • Fizjologia- Skutkiem ubocznym doprowadzenia mózgu do normy w fazie REM są marzenia senne ponieważ, sygnały neuronowe z pnia mózgu pobudzają okolice kory mózgowej. W ten sposób aktywizuje się przodomózgowie, uruchamiając wspomnienia.

 • Koszmary senne- uaktywnienie pewnych wyobrażeń, lęków z najdalszej granicy zwykłej świadomości

Podobne prace

Do góry