Ocena brak

Scindapsus złoty

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Scindapsus należy do rodziny Araceae. Nazwa rodzajowa wywodzi się z języka starogreckiego i znaczy "podobny do bluszczu". Znanych jest około 20 gatunków; wszystkie są pnączami wspinającymi się za pomocą korzeni powietrznych, które szybko przyczepiają się do podpory. Scindapsus przypomina swym wyglądem drobnolistny filodendron, z którym rzeczywiście jest spokrewniony. Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w mieszkaniach jest Scindapsus aureus, pochodzący z Wysp Salomona. Osobniki dorosłe osiągają znaczne rozmiary ( długość pędów dochodzi nawet do 60 cm.), dlatego też nadają się do wystroju wnętrz o dużym metrażu. Długość liści młodych roślin waha się od 8 do 13 cm. Wierzch liści pokryty jest warstewką wosku, ale mimo to należy go regularnie przecierać, by usunąć kurz. Scindapsusa hoduje się zwykle na wilgotnym słupku mchu, ale może też być wyprostowany w pojemniku wiszącym. Roślina dobrze znosi przycienienie. W ten sposób najłatwiej jest utrzymać jej krzaczastą formę.

Minimalna temperatura w zimie, jakiej wymaga scindapsus, to 10°C. Latem w okresie wzrostu roślinie najlepiej służą temperatury od 18 do 21°C.

Roślina powinna być umieszczona w dobrze oswietlonym miejscu, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Oświetlenie zbyt słabe powoduje, iż wzór na liściach blaknie lub znika. Aby temu zapobiec, trzeba roślinie zapewnić oświetlenie sztuczne przez 8 - 10 godzin dziennie.

W okresie wzrostu podlewać obficie. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami ziemia powinna być raczej sucha. W zimie podłoże musi być stale lekko wilgotne.

W okresie wzrostu regularnie zwilżać liście. Unikać bezpośredniego nasłonecznienia, by utrzymać wysoką wilgotność otoczenia.

Nawozić cztery razy do roku nawozem dla roślin liściastych.

Przesadzać na wiosnę tylko wtedy, gdy jest to już konieczne, używając kompostu z dodatkiem torfu.

Pnącza, takie jak scindapsus, można hodowaćna słupku z mchu. Roślina przytwierdzasię doń korzeniami przybyszowymi.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście blade.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę w miejsce półcieniste.

2) Brązowe plamy i czarne brzegi liści.Zbyt zimno i/lub zbyt mokro. Przestaw w cieplejsze miejsce i ogranicz podlewanie.

3) Liście zielenieją.Zbyt mało światła. Przestaw roślinę w jaśniejsze miejsce.

4) Liścieżółkną, pajęczynka od spodu.Przędziorek - czerwony pajączek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

Podobne prace

Do góry